Sociální pojištění ve Velké Británii a odvody ze mzdy. Co je NINO?

Přečti si další tipy z kategorie Pracovní právo a daně

Dostávám neustále dotazy týkající se pojištění ve Velké Británii a odvodů ze mzdy. Po celou dobu mého života a podnikání na ostrovech se změnilo jen několik maličkostí. Proto přináším tento článek, který odpovídá na ty nejčastější dotazy, které často diskutuji s klientama. 

peníze libry výdělekNational Insurance Number ve Velké Británii, k čemu slouží a jak ho získat

Ve Velké Británii se nepoužívají Občanské Průkazy. Náhradou za identifikaci na úřadech poslouží National Insurance Number, zkratka je NI No nebo NINO. Je to číslo, které je dítěti v Británii přiděleno, když dovrší věku 16 let. K žádosti o toto číslo cizinci se dostaneme za moment. 

Pod tímto číslem se odvádí daně ze mzdy a sociální pojištění, to platí jak pro zaměstnance, tak i podnikatele nebo živnostníky. Když jde o osobu nepracující, dotyčný nebo dotyčná nemusí samozřejmě odvádět nic na daních ani na sociálním pojištění, které toto číslo také pokrývá. Nikdo nic neplatí na zdravotním pojištění, vysvětlím později.

Britská vláda popisuje toto číslo jako „číslo osobního účtu“ a to z toho důvodu, že je přiděleno každému residentovi Velké Británie a po celou dobu života se nemění.

K čemu slouží NINO

Pod tímto číslem občan odvádí sociální pojištění a daně státu. Stát pak podle výše příspěvku vypočítá důchod při odchodu do starobního důchodu.

Pracovníci, kteří vydělají do £155 týdně (přibližně 25 500 Kč měsíčně), neodvádí nic na sociálním pojištění. U živnostníků nebo podnikatelů je roční částka, do které neodvádí NINO do výše £5965 (asi 226 600 Kč ročně, to je 18 880 Kč měsíčně).

Nezmiňuji zde zdravotní pojištění, protože na to se nic neodvádí, nehledě na to, kolik vyděláte. NHS (zdravotní péče) je v Británii hrazena z daní. Nemusíte mít práci, nic nikam neodvádíte a i přes to máte nárok na zdravotní péči, jestli máte NINO. To je velký rozdíl proti České Republice.

Kolik si vyděláš v Anglii, daně přehledně >>

Chceš pracovat v Anglii? Práce pro tebe >>

Kontaktuj mě ještě dnes >>

chester peopleOdvody na NINO jsou 12% z hrubé mzdy a to pro všechny zaměstnance, kteří vydělají mez £672 a £3 532 měsíčně resp. 25 500 Kč a 134 200 Kč.

Zmíním zde jen okrajově daň z příjmu, abyste měli celkový obrázek o odvodech z hrubé mzdy. O této problematice se blíže věnuji na svém blogu na webu huradosveta.cz. Ve finančním roce 2015/16 je nezdanitelné minimum £10 600 za rok a vše nad toto minimum je daněno 20% až do výše £31 785 hrubého, zdanění nad tuto částku je pak navýšeno na 40%.

Musím zde zmínit, že zdravotní pojištění můžete mít pouze na jediném místě v Evropské Unii. To znamená, že když odjíždíte do Velké Británie pracovat, musíte se po získání práce v Británii odhlásit ze své české pojišťovny a to do 8 dnů, jinak mohou vznikat pokuty.

V žádném případě se však nenechávejte odhlásit z pojištění ještě před cestou do Británie, některé pojišťovny vás v klidu odhlásí. Co kdyby se něco přihodilo v Británii a vy ještě neměli vyřízené NINO? Než odjedete, navštivte proto raději svou pojišťovnu a vyžádejte si EHIC kartičku, ta slouží na základní a akutní pokrytí výloh za ošetření na území EU.

Žadatelé z cizích zemí

Když se člověk chystá jet do Velké Británie za prací, musí požádat o NINO na úřadě, jakmile přijede do země. Stačí jen vytočit telefonní číslo pro objednávky +44 3456 000 643 a to nejdříve dva dny po příjezdu, jinak nelze schůzku zajistit. Později žádat můžete.

Na telefonu je nutné nahlásit adresu pobytu, britské telefonní číslo, datum příjezdu do země, jméno, příjemné a datum narození. Ptají se také na důvod žádání, kde stačí uvézt, že máte zájem pracovat. Pak se dostavíte na sjednaný pohovor na Úřad Práce a po absolvování pohovoru přijde číslo poštou přibližně do dvou týdnů.

Vyznej se v dokladech P45, P60, pay slip, NINO >>

Jak najít práci v Anglii >>

Odpovídám na vaše otázky >>

Výhodou je, že toto číslo vám bude navždy platit, i když opustíte zemi třeba na deset let a pak se znovu rozhodnete vrátit zpět, číslo vám zůstává. Proto ho nikdy nevyhazujte, protože pak ho budete složitě získávat nazpět přes úřady. Najdete ho na výplatní pásce, na dokladech P45 (zápočtový list) nebo na P60 (výměra daní).

instalatér práce AnglieFormát čísla

Na začátku čísla je dvojíce písmen, pak následuje šesti číslic a na konci je jedno písmeno, například AB 12 34 56 C. Uvádí se s mezerami mezi číslici vždy po dvou. Vláda nepoužívá na začátku čísla tato písmena D, F, I, Q, U nebo V. Druhé písmeno nikdy není O. To platí i pro dvojící písmen dohromady BG, GB, NK, KN, TN, NT a ZZ. Číslice, které následují, mají většinou svůj význam.

Poslední ze tří dvojic uvádí den v týdnu, kdy jsou vypláceny různé druhy dávek klientovi Úřadu Práce nebo kdy se dostavuje na úřad k zápisu. Pokud jde o pracujícího, nemusí se nikde dostavovat. 00 až 19 znamená pondělí, 20 až 39 úterý, 40 až 59 středu, 60 až 79 čtvrtek a 80 až 99 pátek.

Z historie

Do roku 1975 se používaly v Británii kartičky s National Insurance Number a měnily se každých 12 měsíců. Poslední písmeno byla A, B, C a D. Podle toho občan věděl, kdy se má jeho kartička vyměňovat. Kartičky sloužily k odvádění poplatku National Insurance Contribution (NICs).

Vlastní zkušenost

Od roku 2004 pobývám ve Velké Británii a dle mých zkušeností je jejich systém jednodušší a transparentnější. Číslem se všude identifikujete a veškeré úřady mají k náhledu vaše osobní údaje. To platí i policejní hlídce, když vás zastaví v autě. Řidičský průkaz zde není povinností nosit u sebe, i když řídíte vůz. O navrácení přeplatku na daních se dá kdykoliv v průběhu roku, nemusí se čekat až na ukončení. 

Adam Wojnar

Zdroj: Wikipedia.org

www.gov.uk/national-insurance

http://huradosveta.cz/clanek-jak-se-zdani-vas-prijem-v-anglii-dane-prehledne

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Pracovní právo a daně.

Naplánuj si cestu: