Jaké pojištění pro pobyt v Anglii potřebuju?

Přečti si další tipy z kategorie Před odjezdem do Anglie

Než se vydáš za prací do Anglie, je nutné navštívit pojišťovnu v České republice. Poradíš se o možnostech pojištění do zahraničí na dobu, po kterou budeš shánět zaměstnání. To v případě, že práci nemáš předem zajištěnou a není znám přesný termín začátku pracovního poměru.

pojištění Evropa AnglieTyto tipy připravujeme podle našich zkušeností se hledáním práce v Manchesteru.

Za žádných okolností si nenechte pojištění v ČR před odjezdem zrušit, nikdy nikdy nikdy

Navíc se připojistěte jako turista na dobu nezbytně nutnou. Já doporučuju aspoň jeden měsíc. V pojišťovně vás možna budou chtít odhlásit ještě před odjezdem, nedělejte to! Nevíte, co se hned po příletu do UK může přihodit.

Nechci nikoho strašit, ale máme zkušenost, že dva dny po příjezdu jednoho kluka srazilo auto na cestě. Tohle se jen těžko dá ovlivnit. Sanitka kluka vzala a odvezla do nemocnice na operaci. Na NIN ještě neměl čas zajít, protože schůzka byla zajištěná až o několik dní později.

Nejčastěji kladené otázky pro cestu do Anglie. Shrnuto >>

V tomto případě poslouží Evropský průkaz pojištěnce, který dostanete po nahlášení cesty na své pojišťovně, tzv. EHIC karta. Za těchto okolností silně doporučuju také turistické připojištění, protože EHIC kartička pokryje pouze akutní ošetření, nepokryje hospitalizaci ani výdaje na další léčbu, turistické připojištění většinou ano.

Kdyby se náš kluk před odjezdem odhlásil z pojišťovny v ČR, mohlo by být těžké prokazovat, že má turistické připojištění, kterým byl navíc kryt a které mu zajistí pokrytí nákladu na rekonvalescenci a výdaje spjaté s další léčbou v Anglii, kterou by mu EHIC kartička nepokryla. 

Naštěstí pro našeho kluka vše dobře dopadlo, ale zde je vidět, že se může přihodit cokoliv, i když jste opatrní.

Evropská kartička pojištěnce v žádném případě nenahrazuje cestovní pojištění a určena pouze na akutní ošetření.

Jakmile začneš pracovat, je nutné odhlásit se z pojišťovny v České Republice a to do 8 dnů od začátku pracovního poměru. Odhlásit se dá doporučeným dopisem zaslaným na adresu pojišťovny spolu s kartičkou pojištěnce (i evropskou je-li vydána) a výplatní páskou nebo pracovní smlouvou. Vše se dá zaslat i e-mailem s naskenovanými dokumenty. Dopis o zaměstnání také poslouží. Při nedodržení termínu odhlášení je účtováno penále a to za celou dobu od začátku pracovního poměru.

Evropský průkaz zdravotního pojištění nestačí


Ve všech státech EU a některých dalších evropských zemích lze díky Evropskému průkazu zdravotního pojištění (tzv. EHIC) čerpat péči ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejných zdrojů. Úhradu léčby s použitím tohoto průkazu provádí zdravotní pojišťovny v cenách platných v příslušném státu. Ve většině zemí se pacienti podílejí na úhradě zdravotní péče vysokou spoluúčastí, evropský průkaz navíc neposkytuje finanční zabezpečení pro případ převozu do České republiky a pochopitelně nezahrnuje ani pomoc asistenční služby.

Odhlásit se z úřadu je nutné za všech okolností, i když nepobíráš podporu v nezaměstnanosti. V případě pobírání podpory po dobu minimálně 4 týdnů je možné po zažádání vyplácení této podpory v zemi EU a to na základě formuláře E302. Musíš se nahlásit na místním úřadu práce v dané zemi do 7 dnů od data příjezdu.

Další informace najdeš v bezplatném e-mailovém kurzu nebo ti je rádi zodpovíme. Stačí nás kontaktovat.

Adam Wojnar

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Před odjezdem do Anglie.

Naplánuj si cestu: