Nejčasteji kladené otázky - shrnuto

Přečti si další tipy z kategorie Časté dotazy a odpovědi: práce v Anglii

Shrnul jsem nejčastější dotazy na tuto jednu stránku, vše je tedy na jednom místě. Jestli nenajdete odpověď na váš dotaz tady, zkuste ještě další články nebo vyučující videa v sekci Tipy nebo se přímo obraťte na mě.

Cestovní pas vs. OP

Pro zdejší zaměstnavatelé je někdy Občanský Průkaz nevyhovující a to z důvodu neznalosti tohoto dokumentu. Ve Velké Británii se používá jako legitimace pro styk s úřady cestovní pas. Nejlepší je mít s sebou cestovní pas i OP a to oba dokumenty s dobou platnosti minimálně 12 měsíců.

 

Co sebou, libry nebo koruny?

Vezměte si sebou britské libry. Nájemné po příjezdu je splatné librách. Navíc si budete určitě chtít třeba nakoupit v obchodě. Samozřejmě pro nákupy můžete využít českou platební kartu. Na nájem je ale nutná hotovost v librách.

 

Oblečení na práci v gastronomii nebo v hotelu

- Přiberte si sebou černé elegantní kalhoty. Nikoliv džíny. Musí jít o plátěné kalhoty. 

- Černé polobotky. Nikoliv tenisky, ale černé polobotky, které jsou pohodlné. Budete na nohách 6h až 10h denně. V restauracích tenisky ani džíny netolerují.

- Bílou a černou košili s dlouhým rukávem. Někde je třeba bílá, někde zase černá. Nedá se předem určit, jakou budeš potřebovat.

Vše se dá samozřejmě v Manchesteru zakoupit, ale na začátek nebývá moc času. 

 

Jak je to s poplatkami, stravou a dopravou?

Hradí se předem:

- rezervace bydlení ve výši 3 300,- Kč

Bude navrácen v plné výši při ukončení nájemní smlouvy. Podmínky navrácení v nájemní smlouvě.  

nebo

- členský příspěvek 6 000,- Kč

V případně nějaké akce bude členský příspěvek stanoven dopředu.

- Nájemné je v obou případech splatné až na místě při příjezdu do Manchesteru.

 

Dlouhodobé ubytování

Jednolůžkový pokoj: 340 GBP/měsíc (za 1 osobu)

Dvoulůžkový pokoj: 270 GBP/měsíc (za 1 osobu)

Vratná záloha: 300 GBP. První splátka před odjezdem 100 GBP (3 300 Kč)

Amortizace a administrační poplatek: 80 GBP (za 1 osobu)

Vratný depozit je pak uschován ve státem zřízené organizaci DPS (The Deposit Protection Services) a je vrácený po dodržení měsíční výpovědní lhůty a nájemní smlouvy.

 

Jak je to s rezervací cesty?

1. Krok - určíme si konkrétní datum Vašeho příjezdu do Manchesteru

2. Krok - uhrazení členského příspěvku/rezervace, viz. níže

 

Rezervace na bydlení 3.300,- Kč/os, (nemáte zájem o doprovodné služby). Pokud nebude stanoveno jinak.

Nebo 

Členský příspěvek (a zároveň rezervace bydlení) ve výši 6.000,- Kč/os. (našim členům pomáháme s prací, úřady, NIN, vyzvednutí na letišti, osobní doprovody, tvorba/překlad CV, poradenstvím),

Pokud nebude stanoveno jinak.

 

MHD a strava

130 GBP odhadovaná cena za stravu

60 GBP odhadovaná cena za dopravu do práce

Ubytování za další měsíce (třetí měsíc od příjezdu) po uhrazení depozitu na bydlení je už jen 270 liber za jedno místo ve dvoulůžkovém pokoji nebo 340 liber za jednolůžkový pokoj. Veškeré účty jsou v ceně ubytování: Wifi připojení na internet, council tax, voda, elektrika a plyn, TV licence.

 

Co obsahuje členský příspěvek? (kdysi 6 000,- Kč)

- Pomoc s hledáním zaměstnání - osobní doprovod, viz. Účastnická dohoda.

- Odvoz na schůzku, popřípadě na zkušební směnu v případě nutnosti.

- Vyřízení účtu v bance.

- Zajištění NIN, také odvoz na úřad a přítomnost našeho agenta po celou dobu pohovoru

- Vyzvednutí na letišti a odvoz.

- Zajištění ubytování.

- Vyřizování příchozích hovorů v angličtině od potencionálních zaměstnavatelů, pokud s tím souhlasíte

- Překlad životopisu do angličtiny/tvorba životopisu

- Poradenství po celou dobu pobytu v Manchesteru

 

Vyzvedáváte i při příletu v noci a to jakýkoliv den?

Pokud se nedohodneme jinak, prosím vyhněte se termínům s příletem po 19h a po 18h v pátek a sobotu. Vyzvedáváme pouze na mezinárodním letišti Manchester nebo na autobusovém/vlakovém stanovišti v centru Manchesteru.

Z letiště Liverpool je možné se dostat autobusem na vlakové nádraží a od tamtud do Manchesteru. Cesta vyjde přibližně na 25 liber v jednu stranu.

Z Londýna pak jezdí společnost NationalExpress nebo Megabus. Zde je nutné zakoupit jízdenku online dopředu.

 

Musím si vzít ložní prádlo?

Vezměte si sebou povlečení na peřinu, povlečení na polštář a také prostěradlo. Ložní prádlo není součástí vybavení domů. Naopak součásti jsou peřiny, polštáře, kuchyňské vybavení, žehlička, žehlící prkno, televize atd.

 

Musím umět anglicky?

pro práci v Anglii a využití naší pomoci je nutná komunikativní angličtina (B1, B2, nebo intermediate, upper-intermediate a vyšší). V případě základních nebo žádných znalostí cestu do Anglienedoporučuji.

Více o angličtině zde >>

Víme, že významnou inspirací pro cestu do zahraničí je právě naučit se jazyk, ale pro úspěšné a rychlé zařazení do práce je nezbytné obstát krátký pohovor se zaměstnavatelem v angličtině. Dokážeme pomoct s prací v oblasti: gastronomie - restaurace, bary a jiné stravovací zařízení (kuchař, pomocník v kuchyni, číšník/servírka). Sklady – balení potravin nebo oblečení. Hotely – úklidy pokojů. A jiné podobné nekvalifikované pracovní místa.

 

Co musím udělat před odjezdem do Anglie?

Zajít na pojišťovnu a domluvit se, kam je nutné poslat výplatní pásku nebo pracovní smlouvu po zahájení pracovního poměru v UK (vyškrtnutí z evidence). Je to možné poštou i e-mailem. Také doporučuji měsíční turistické připojištění do zahraničí na přechodnou dobu, než se v Anglii vyřídí veškeré formality na úřadech.

Přestěhovat do Anglie a pracovat můžete bez víza, jestli jste držitelkou českého nebo slovenského cestovního pasu. Před tím, než se odstěhujete do Anglie, se musíte odhlásit na úřadě práce. 

Nezapomeňte také na pojišťovnu, kde prodiskutujete různé druhy pojištění po dobu, než začnete v Anglii platit zdravotní pojištění a než se v České Republice úplně odhlásíte. Odhlásí Vás zpětně po odjezdu z ČR a to na základě výplatní pásky nebo pracovní smlouvy. Odhlásit se musíte nejpozději do 7 dnů od data nástupu do práce v Británii.

Podívejte se na Vaše doklady, jestli nemají těsně před expirační dobou. Nejdůležitější je cestovní pas. Pro vyřizování formalit na úřadě v Anglii nebo v bance je nutná platnost minimálně jeden rok, při kratší době Vám nikde neotevřou bankovní účet.

Jestli Vás zajímá, co vše zajistit před odjezdem, klikněte ZDE

Cenné rady na otevření účtu v bance se dozvíte ZDE

Rady ohledně cestování do Anglie, ZDE.

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Časté dotazy a odpovědi: práce v Anglii.

Naplánuj si cestu: