Jak si otevřít bankovní účet při práci v Anglii

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Velká Británie je oproti ostatním zemím včetně České Republiky velmi obezřetná, komu otevře bankovní účet. 

Ačkoliv se zdá proces velmi jednoduchý, pro zahraniční pracovníky to může být skoro nepřekonatelný oříšek. Důvod? Žádná banka neotevře bankovní účet bez předložení dokladu o adrese (proof of address). 

 

Názor Martiny z Derby Street. Život daleko od domova je skvělý >>

Našim zákazníkům, kteří přijedou za prací do Anglie, pomáháme se založením bankovního účtu. Tyto rady vychází z našich praktických zkušeností. Dříve se ho dalo otevřít britský účet na základě dobrého slova a bez doložení adresy na úředním dopise.

Barclays banka

 

Úředním dopisem se rozumí:

  • Bankovní výpis s adresou bydliště ve Velké Británii
  • Účet o zaplacení plynu, elektriky, vody nebo TV
  • Dopis z místního úřadu nebo policie
  • Dopis od zaměstnavatele na hlavičkovém papíře

Naopak účet neotevřete na základě:

 • Pracovní smlouvy
 • Výplatní pásky
 • Nájemní smlouvy

 

Běžné účty jsou v Británii zdarma, tak samo jako výběry na přepážce a převody v rámci UK. Výjimkou mohou být účty od HSBC banky, které slouží pro studenty studující v Británii nebo pracovníky, kteří přijeli za účelem práce. Za účet se však platí 7 GBP měsíčně a smlouva se podepisuje na 12 měsíců. Takže jestli se do té doby začnete podílet na placení účtů nebo přemluvíte zaměstnavatele, aby vám napsal dopis, musíte stále platit poplatek bance za vedení a správu účtu. 

Tohle je jediná výjimka, kdy se za běžný účet, součásti kterého nejsou různá připojištění domácnosti nebo cestovní připojištění, platí poplatek. Výběry z bankomatů jsou zdarma bez ohledu na banku, která bankomat provozuje a bez ohledu na četnost výběrů. Maximální denní částka, kterou můžete z bankomatu vybrat se pohybuje kolem až 300 GBP. 

 

Jaké doklady potřebuješ 

 • Cestovní pas nebo OP nebo řidičský průkaz
 • Doklad o adrese

Podle svých zkušeností doporučuji kombinaci dokladů totožnosti, protože bankéř se může zeptat na vaši předešlou adresu. Pak poslouží adresa uvedená na OP z domova. Na cestování po EU stačí pouze jeden doklad totožnosti, ale k životu v cizí zemi tomu tak není. Proto radím všem našim klientům, kteří uvažují o práci v zahraničí, aby si vzali sebou co nejvíce dokladů.

Účet je otevřený zhruba do 30 minut. Do 5 pracovních dnů přijde poštou bankovní karta, PIN a podklady pro internetové bankovnictví, které je také zdarma.

Kde najdeš více informací a práci, bydlení, NIN, pojištění, daních a angličtině?
Další informace najdeš v bezplatném e-mailovém kurzu nebo ti je rádi zodpovíme. Stačí nás kontaktovat.

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: