Vrácení přeplatku daní – na co si dát pozor

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Rozhodli jste se, že si sami budete vyřizovat vrácení přeplatku daní z příjmu ze zaměstnání? Pak si dejte pozor na tyto věci. 

Mějte všechny dokumenty pohromadě. To je asi nejzákladnější věc. Jestli vám nějaké z dokladů chybí, můžete zažádat o pomoc agenturu, ale služby nejsou zdarma.

Dokumenty nezbytné pro navrácení daní jsou P45 – zápočtový list nebo P60 – daňový doklad o odvodu daní u svého zaměstnavatele. Tento doklad vyřizuje zaměstnavatel, který má povinnost vám ho bez vyžádání každý rok vystavit.

Kopie cestovního pasu, kopie řidičského nebo občanského průkazu.

Vrácení přeplatku daní zdarma.

Pay slip – výplatní páska. Jestliže nemáte P60 nebo P45, pak budete muset doložit vždy poslední výplatní pásku od svého předešlého nebo stávajícího zaměstnavatele. HMRC však vyžaduje P45 nebo P60, i když ze systému ví o všech vašich platbách.

Bankovní účet, na který si necháte vyplatit šek s přeplatkem. HMRC vyplácí také přeplatek převodem přímo na bankovní účet.

O vrácení přeplatku na daních se dá zažádat kdykoliv v průběhu roku.

Vrácení přeplatku trvá většinou do 30 dní.

V případě, že máte nebo jste měli dvě a více prací v daňovém roce, ve kterém žádáte o navrácení přeplatku, musíte zaslat také P45 nebo P60 také od těchto zaměstnavatelů.

Vyznejte se v daních.

Jestliže máte více prací najednou, jistě jste si všimli, že tax kód začíná písmeny BR – emergency tax code. U těchto prací nedostanete svůj přeplatek na daních zpět vůbec.  Je jen na vás, kterou z prací nahlásíte jako tu hlavní, ze které budete navrácení přeplatku na daních žádat. Doporučuji nahlásit jako hlavní pracovní poměr ten, kde odpracujete nejvíce hodin nebo kde vyděláváte nejvíce peněz.

 

Druhou možností je zažádat o vrácení přeplatku na daních soukromou agenturu, jejíž služby jsou však zpoplatněné. Cena se pohybuje okolo 65 liber, ale celý proces je pro vás jednodušší.

DENDAX – společnost zabývající se vyřizováním přeplatku na daních.

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: