Jak se zdaní váš příjem v Anglii? Daně přehledně. Aktualizováno pro rok 2018 / 19

Přečti si další tipy z kategorie Pracovní právo a daně

Alice Mason je původem z České Republiky a zde vysvětlí zdanění příjmu. V následujícím článku rozebere daňovou problematiku spojenou s příjmem ve Velké Británii.

Minimální mzda na plný úvazek

8 hodin denně za £7.83/hod hrubého (Více o nárůstu mzdy zde).

Váš příjem bude následující (daňový kód 1185L) – 1 zaměstnavatel – převážně): V tabulce je první sloupec roční příjem, druhý je měsíční při práci 40 hodin týdně, vynásobeno minimální mzdou.

V Anglii se převážně všude uvádí roční mzda, ale některé firmy jsou schopné vám sdělit měsíční, či týdenní mzdu. V některých případech také můžete být placeni jednou za 14 dní. Ve finančním roce 2018/19 je nezdanitelné minimum £11,850 za rok a vše nad toto minimum je daněno 20% až do výše £34,500 hrubého, zdanění nad tuto částku je pak navýšeno na 40%.

Podívejte se na oficiální stránky pro podrobnější informace o zdanění.Daně v Anglii přehledně. Kolik vyděláš a kolik zaplatíš na daních a National Insurnace (NI)?

National Insurance (NI) odvody

National Insurance (NI) odvody se také počítají až po prvních £162 týdně. Na rozdíl ale od daně, se tento odvod nepočítá z celkového příjmu (2 a více zaměstnání). Když budete mít například 4 zaměstnání, ale ani jedno nepřesáhne tu minimální týdenní částku £162 týdně, tak žádné NI nebudete odvádět i přesto, že jste si celkově vydělali za týden £500.

Daň ale bude odvedena bez ohledu na to, kolik zaměstnání máte, pakliže přesáhnete nezdanitelné minimum. Pakliže neplatíte žádné NI contribution nepočítáte se jako pracující člověk a nezapočítávají se vám odpracovaný čas do penze.

Toto se dá vykompenzovat platbou Class 3 NI Contribution, které je ovšem dobrovolné, ale zaplní vám mezery, které by vám mohly bránit v získání britského občanství, či snadnému přechodu z Velké Británie zpět domů a jednat se finančními a sociálními úřady. https://www.gov.uk/voluntary-national-insurance-contributions/who-can-pay-voluntary-contributions

NI odvod se dá přirovnat k sociálnímu pojištění v České Republice. Zdravotní pojištění, tak jak známe, se tu neodvádí. Zdravotní služby (NHS) jsou hrazeny z daní.

Nepovinné odvody

Z výplaty vám také mohou strhávat odvody na privátní, státní penzi (to je dobrovolné). Některé firmy také nabízejí zaměstnancům, že si mohou platit služby školkám a školám z hrubé mzdy (Childcare Vouchers), a pak také mít další výhody zaměstnance, které se platí z hrubé místo čisté mzdy.

Finanční rok pro zaměstnance začíná každého 06 dubna

Od toho se také odvíjí nezdanitelné minimum, které se rozpočítává na měsíc či týden. Když nastoupíte v polovině finančního roku, tak se vám může stát, že prvních pár týdnů či měsíců daň nebudete platit žádnou, protože daň se počítá kumulativně za to jedno finanční období.

P45 neboli zápočtový list

Když skončíte u zaměstnance, ten by vám s poslední výplatou měl vydat dokument P45, který slouží jak přehled výdělku za období od 06 dubna toho finančního roku do doby, kdy jste skončili.. Pakliže zůstanete u zaměstnavatele přes přelom finančního období – tudíž přes 05 dubna, zaměstnavatel je vám povinen vydat dokument P60 (ten byste měli obdržet během května), který shrnuje váš celkový příjem za celé finanční období za všechny zaměstnavatele od 06 dubna do 05 dubna následujícího roku. To ale pouze v případě, že řetěz informací nebyl přerušen.

Vyznejte se v dokladech P45, P60, výplatní páska, NINo >> 

Každým rokem se čistý příjem zvyšuje, protože dochází k navýšení nezdanitelného minima, minimální mzdy či snížení NI odvodu nebo jiných výhod.

S jakýmikoli dotazy ohledně daňových kódů a případně možným vrácením přeplacených daní se na mne neváhejte obrátit.

Kontaktní údaje Alice Mason:

www.bikingbookkeeper.co.uk

alice.mason@bikingbookkeeper.co.uk

https://www.facebook.com/pages/Biking-Bookkeeper/199993290050875?ref=hl

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Pracovní právo a daně.

Naplánuj si cestu: