Důležité doklady - P45, P46, P60, NINo, pay slip

Přečti si další tipy z kategorie Pracovní právo a daně

Seznamte se s důležitými doklady, které se používají při hledání práce ve Velké Británii.

NINo (National Insurance Number) - Registrace pro plátce daní a pojištění. NINo je také obdoba OP u nás, ovšem je to pouze číslo, žádná kartička se již nevystavuje. Při nástupu do zaměstnání bez něj dostaneš daňový kód BR a budeš platit daň ze mzdy takřka 30%.

Vyznej se v daních z příjmu >>

POZOR

Nové telefonní číslo pro objednání schůzky na Job Centre Plus telefonicky

+44 3456 000 643

Ovšem po vyřízení tohoto čísla a po zažádání o změnu kódu u zaměstnavatele se daň okamžitě sníží na hranici těsně nad 20%. Veškerá přeplacená daň se ti vrátí, musíš jen o navrácení zažádat na Finančním úřadě (HMRC). Jde o tzv. Tax Return/refund. Potřebné dokumenty k navrácení daně jsou P60 nebo P45 společně s výplatní páskou. Bližší informace o daních nalezneš v tomto článku

P45 – zápočtový list, obdržíš po ukončení pracovního poměru. Nutný odevzdat v dalším zaměstnání nebo po návratu do ČR na pojišťovně a Úřadu Práce.

P60 – doklad pro vyřízení daní, který zaměstnavatel automaticky vystavit po ukončení daňového roku. Daňový rok běží od 6. dubna do 5. dubna. O navrácení daně lze žádat kdykoliv a to i několikrát za rok.

Tax Credit – je příspěvek, když pracuješ minimálně 30h/týdně, maximálně však 35h a musíš si o něj požádat telefonicky. Více informací najdeš na webu www.taxcredits.inlandrevenue.gov.uk 

Pay slip – výplatní páska. Zaměstnavatelé vyplácejí peníze týdenně, dvoutýdenně, měsíčně nebo každé 4 týdny.

WRS (Work Registration Scheme) - dne 30.4.2011 byla tato registrace zrušena. Poplatek se nehradí. Registrace pro práci ve Velké Británii pro pracovníky ze zemí EU. Nevyhnutelné pro ty, kteří chtějí pracovat na území GB legálně.

O WRS je nutné požádat nejpozději do 30ti dnů ode dne nástupu do zaměstnání. Stačí vyplnit formulář a odeslat ho na poště doporučené (recorded delivery). Lístek z pošty pak předložit zaměstnavateli.

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Pracovní právo a daně.

Naplánuj si cestu: