Jak najít práci v Anglii

Přečti si další tipy z kategorie Pracovní právo a daně

Chodí mi hodně e-mailů s prosbou o pomoc. Lidé se ptají, zda vím o solidní agentuře, která pomáhá s hledáním práce. Poradím vám, jak si můžete vybrat správnou agenturu.

Autor: Stanislav Hedvik, autor webu Velká Británie

Nejdříve bych vás varoval před agenturami, které jen poskytují informace. Před cestou do UK v listopadu 2006 jsem navštívil jednu nejmenovanou agenturu ve Zlíně. Tato firma mi za 3 000 Kč poskytla registraci, propagační materiály, DVD s verzí jednoho inzertního webu. Dostal jsem rovněž brožuru o životě a práci v Anglii, Irsku a kartičku s číslem pro telefonní pomoc.

Co bych vám tedy doporučil při hledání agentury? Zadejte si její název a hledejte zkušenosti zákazníků nebo reference. Zkušená agentura má profesionální web. Měla by obsahovat informace o firmě. Jestli si na to troufáte, můžete koupit letenku a odjet pracovat do Anglie na vlastní pěst. Vezměte si velké množství peněz, které vám vytačí minimálně na dobu 30 dní. Doporučuji zhruba 1 000 liber (tedy 30 000 Kč podle aktuálního kurzu). Tato rezerva vám bude sloužit pro případ návratu.

Jak se zdaní váš příjem v Anglii >>

Moje cesta za prací do Velké Británie začala díky inzerátu v Annonci. Po zavolání mi sdělili datum odletu mého letadla. Po příletu jsem zaplatil přes pět set liber, což bylo asi 23 tisíc. Součástí poplatku byl nájem, vratný poplatek za ubytování, daně městu, odměna agentury, dobíjecí karta na mobil.

Dle zkušeností Adama Wojnara z Huradosveta.cz ovšem doporučujeme, aby částka pro pobyt v Anglii byla dvojnásobná. Musíte počítat s variantou, že budete dostávat plat s měsíčním zpožděním.

Způsoby práce Velké Británii


Když už hledáte práci ve Velké Británii, můžete se setkat s různými druhy pracovních úvazků:

Full Time – práce na plný úvazek, pracujete 37, 40, 42 a 48 hodin týdně
Part Time – částečný úvazek, obvykle pracujete 16 až 35 hodin týdně


Je to podobné jako práce v České republice. Navíc se můžete setkat s označením Temporary, Permanent a Bank. Co to je? Temporary je dočasný pracovní poměr. Obvykle končí v konkrétně stanovené datum. Máte-li Permanent, můžete hovořit o štěstí – je to trvalý pracovní poměr. Naopak Bank je občasný pracovní poměr. Hodně lidí si myslí, že bank nějak souvisí s bankou. Pracujete-li na bank, může vás zaměstnavatel kdykoliv zavolat. Na druhou stranu máte hodně osobního volna.

Pracujete přímo jako zaměstnanci firmy. Při práci přes pracovní agenturu máte uzavřenu smlouvu (tzv. contract). Většinou je agentura povinná vyhledat pracovní místo, jestliže ho ztratíte. Pokud vám práci nenajde, přijde o provizi. Z odpracovaných hodin totiž dostává odměnu přímo od vašeho zaměstnavatele. Jiným typem agentury je třeba Huradosveta.cz, která vás doprovodí až k zaměstnavateli. Pomohou vám najít práci. Nejste však zaměstnancem agentury.

Přidejte se na Facebook autora nebo si přečtěte:

Jak do Anglie aneb jak začít >>

Práce v UK obecně >>

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Pracovní právo a daně.

Naplánuj si cestu: