Postrach zvaný vysvědčení

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Jako dítě jsem milovala první červenec. Doma opadl hněv po mizerném vysvědčení, a konečně začaly prázdniny, na které jsme se těšili už asi tak od pátého září loňského roku. 

kids schoolJako britská učitelka z prvního července ovšem nadšená nejsem ani trochu – škola tady průměrně končí až tak někdy po dvacátém červenci , a letní prázdniny trvají jen šest týdnů. Děti se samozřejmě chovají už zhruba od poloviny června tak, jako by byl poslední týden školy, tj. jsou jak utržení ze řetězu.

Červnovou radostí pedagogů je kromě krocení dravé zvěře také psaní vysvědčení. Na základních školách (primary schools) se neznámkuje, a tak učitel musí na konci roku vyprodukovat pro každého z třiceti žáků, kterří se nacházejí v průměrné třídě, slovní hodnocení (report). Když jsem onehdá po celodenním cirkusu ve škole padla do postele s notebookem na klíně a otevřela složku s názvem Reports 2015, pomyslela jsem si, jak by bylo krásné každému dítěti vrazit pár známek, složku zavřít a otevřít napínavou pětisetstránkovou knihu, již mi zapůjčila kamarádka.

Hurá k moři! >>

Jak přežít čaj o páte, anglická tradice >>

Přestože existují jakés takés proformy – věty, které je možné používat, napsání jednoho vysvědčení zabere tak minimálně hodinu, protože je třeba neosobní věty zosobnit, dodat tomu trochu šťávy, ale zase ubrat koření, tj. vymyslet, jak naservírovat jisté pravdy. V Británii se totiž snažíme být velice politicky korektní, pravdy citlivě sdělovat, pokud možno tak, abychom se nikoho nedotkli a nemohli nás žalovat za rasismus, homofobii, urážku na cti či kdoví co ještě, a tak je třeba velice taktizovat.

Je to samozřejmě úžasné cvičení práce s jazykem stejně jako obrňování se trpělivostí, protože když člověk takhle sedí už několikátý večer za sebou v teplé posteli, máte na častým používáním doběla rozpálené klávesnice kolem půlnoci opravdu chuť vyťukat už jen prosté pravdy typu „slyší jen co chce, je drzý, vykřikuje, dloube se v nose a dlabe na práci“. Kolem jedné hodiny ranní ještě doťukáte „a není divu, protože jeho rodiče dělají přesně totéž“, což pak v šest večer po práci, kdy jste ještě rozumně „čerství“ a při smyslech, zase vymažete.

honza SkelmersdalePlatí přesčasy, noční, svátky i neděle a mluvíme anglicky >>

 

 

Tak takhle samozřejmě ne, že! Hezky správně je to tak, že „chlapec se někdy soustředění jen s velkým úsilím, a proto potřebuje povzbudit k většímu vnímání látky stejně jako k následování instrukcí.“ Také fakt, že XY vás dvacetkrát denně prudí žalováním, že mu spolužáci sebrali kostičku Lega, kterou on potřeboval (rovná se: chtěl) se do vysvědčení servíruje jako že žák pomalu rozvíjí přátelství a začíná si postupně osvojovat sociální dovednosti typu dělení se o hračky. Pokud vám to přijde na bednu, vítejte v klubu!

Nejlepším přítelem pedagoga píšícího vysvědčení jsou klávesy Ctrl + C a Ctrl + V. S těmi jsem si loni padla do noty tak dobře, že mi ředitelka ve spoustě vysvědčení pro holčičky opravovala u zkopírovaná mužská zájmena typu „jeho“, či „mu“. To ovšem není nic proti učitelce mé dcery v první třídě, která zkopírovala od jiné holčičky celý odstavec o zeměpisu a vložila ho do vysvíga i s původním jménem –mě ovšem velmi potěšilo, že nejsem jediná, kdo kopíruje, co může.

london schoolLetos mi trochu ale udělal čáru přes rozpočet Facebook – ukázalo se, že většina mých maminek jsou propojené na Facebooku, a od vlastních přátel vím, jak se na síti chlubí vysvědčeními, diplomy ze školy ap. Takže nejen, že toho musím už tak psát kvanta, ale ještě musím některé věci úplně zbytečně popisovat jinými slovy, aby to nevypadalo, jako že kopíruju!

Tento červen jsem si teda užila psaní vysvědčení maximálně, a dokonce ještě dva dny po dopsání jsem měla tik a nedokázala vypnout a odpočívat. Pracovat čtrnáct až šestnáct hodin s dětmi či o nich už jen psát je opravdu radost. Takže doufám, že si letos nikdo nepřijde na vysvědčení stěžovat – to bych už totiž nemusela být úplně politicky korektní!

P. S. Do Česka přejeme krásné letní prázdniny, no a my tady za Kanálem si otřeme pot z čela (konečne dorazily letní teploty) a vyrazíme zpátky do vzdělávacích ústavů.

Alena z Londýna

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: