Jak přežít čaj o páté, anglická tradice

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Jsme v Británii a milujeme tradice. Přes týden snídáme cereálie (o víkendu si ovšem dopřejeme anglickou snídani), obědváme sendviče, k večeři ohřejeme nějaký poklad z mrazáku či objednáme take away.

tea at fiveCo nám chybí na seznamu? Správně, odpolední svačinka alias „afternoon tea“ neboli čaj o páté!

Jsme v Británie a milujeme tradice. Nebudeme proto plýtvat kreativitou a vytvářet nové a zajímavé chutě, barvy
a vůně, jak bychom to v rámci pestré stravy udělali v Čechách, ne, naopak! Čaj o páté má stálé menu a má pochopitelně i svoji etiketu. Jsme přece v Británii a milujeme své tradice!

Angličtina, jak ji nikdo nezná >>

Takže si potřepeme rukou s hostitelem a usedneme, kabelku dáme buď do klína nebo za sebe (nikdy ji neházíme pod židli, jako to dělám tradičně já!), a nalijeme si čaj. Až poté si ho můžeme dochutit cukrem nebo mlékem či citronem. Zvyk dávat do čaje mléko pochází z Francie; mnoho Čechů se nad tím při příjezdu do Británie ušklíbá, ale opravdu to není zlé!

Čaj je teď třeba samozřejmě zamíchat, a dejte si pozor, abyste to dělali po směru hodinových ručiček a necinkali přitom o hrneček. Lžičku nenecháváme v hrnečku (za to mě sjela hned první aupairská rodina, kde jsem působila) a když už se ji uvolíme vyndat a položit na talířek za hrneček, zásadně ji neolizujeme (moje další tradice). Při popíjení čaje se nerozhlížíme kolem, ale sklopíme oči, ideálně koukáme do hrnečku. Nikdy v životě nezvedáme malíček, jak nás to kdysi učili, to je naprosté společenské faux pas!

Zažij anglickou kulturu na vlastní pěst. Pracuj v Anglii v tomto roce >>

caj o pateJediný šálek čaje a taková věda... Bude ovšem hůř – na řadě je jídlo. Pokud jsme pozváni na cream tea, tak je to vyřešené, k jídlu budou jen „scones“ (malé sladké bulky) s džemem a spařenou smetanou (clotted cream), při afternoon tea nás čekají i sendviče a další lehké slané pokrmy, samozřejmě scones, a pak ještě jaké bonus sladké čajové pečivo či koláčky. Pravidlo je, že se nejprve jí slané, potom scones, a až naposledy sladké pečivo. Pokud jste stejně jako já pravidelně zváni do Buckinghamského paláce na royal tea, můžete se také těšit na šampus.

Jeden by si řekl, že tím je vymalováno, všechno víme, všechno známe, nic nezkazíme, ale kdeže. Málokoho z vás jistě překvapí, že pravidla existují i na pojídání bulky: Scone musíme nožem rozkrojit na půl (odoláme pokušení ji prostě jako sedláci rozlomit vejpůl), a pak začneme diskutovat: Napřed smetana, či džem? Nebo džem, a pak smetana? Otázka totiž zní, co dát na horkou bulku první – džem, nebo spařenou smetanu?

Sociální pojištění ve Velké Británii. Co je NINo? >>

Problém budete mít vyřešen, pokud se nacházíte v hrabství Devon nebo Cornwall; obě hrabství totiž považují cream tea za svůj vynález, a mají proto naprosto přesnou představu o tom, jak se to jí správně: Devoňané nejprve na svoji scone kydnou džem, a na ten pak dají smetanu, kdežto v Cornwalu to dělají přesně naopak.

Pravidlo tedy neexistuje, ale my Češi, odchovaní chlebem s máslem a džemem, máme svoje preference.  I my totiž milujeme své tradice!

Alena z Londýna

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: