Hurá k moři!

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Život na ostrově je prima – život je jedna velká pláž a k moři je to co by kamenem do hodil.  

británie plážeŽivot na Ostrovech je taky prima – život tu sice není jedna velká pláž, ale k moři je to co by kamenem dohodil a zbytek dojel vlakem. Jsem mořomilec, a tak jsem ráda, že si pláž můžu dopřávat trochu častěji než jednou za rok na týdenním pobytu v Chorvatsku.

Nesmírně mi vyhovuje, že se v pátek večer mohu podívat na předpověď, zjistit, že má být britské tropické horko (rozuměj 24°C), a tak si na sobotu naplánovat výlet k moři.

Je samozřejmé, že takhle uvažuje asi polovina Londýna, takže je otázka, kam vyjet – zatímco v Chorvatsku se člověk díky českému nájezdu cestovních zájezdů může cítit doslova jako doma, totéž platí i zde.pláž Británie

Nejoblíbenějšími letovisky londýňanů jsou Brighton na jihu Anglie (kamenitá pláž asi kilometr od nádraží, impozantní molo s hracími arkádami, hodina vlakem, do £20 zpáteční) či Southend-on-Sea (kamenito-písečná pláž asi kilák od nádraží, velký zábavní park s pouťovými atrakcemi, £12 – 20 zpáteční). Netřeba dodat, že když je horko, tak je v Londýně i Southendu hlava na hlavě, velké fronty na zmrzlinu a ještě větší na dámské toalety (kterých je, mezi námi, např. v Brightonu zoufale málo).

Kdo chce zakusit klid, důstojný prostor a navíc opravdovou anglickou atmosféru, tomu nabízím Chalkwell. Je to malé anglické městečko těsně před Southendem, které se pyšní dlouhatánskou, dobře udržovanou smíšenou pláží asi sto metrů od nádraží, v podstatě se jen sejde dolů.

pláž BritaniePláž je lemovaná kavárničkami, záchodky (ženy ocení!)  a obchůdky, kde mají nejen dobré kafe a zmrzlinu, ale také míče, kyblíky a síťky na chytání krabů. Kdo ještě neviděl na vlastní oči mořského kraba, může se zde při odlivu doslova vyžít! 

Není také bez zajímavosti, že Chalkwell je místo, kde oficiálně končí řeka Temže (jedinci se zrakem 20/20 budou schopni zahlédnout druhý břeh), a začíná La Manche; místo je označené sloupem, ke kterému je při přílivu možno doplavat, a při odlivu hravě dojít. Stejně jako v Southendu, i v Chalkwellu jsou přílivy a odlivy velice markantní, a tak se může stát, že dojedete nadšení k moři, a jediné, co vidíte, je písek smíchaný s bahnem, větší či menší rybníčky slané vody, a moře kilometr daleko. Vyplatí se proto zkontrolovat si stav vody před cestou.

V Chalkwellu ale vybudovali kamenný „bazén“, ve kterém voda zůstavá i po odlivu, a tak je možno si tady zaplavat, i když zbytek slané vody zrovna obšťastňuje Francouze.

Do Chalkwellu jezdí vlaky zhruba každých deset minut ze stanice Fenchurch Street (případně i Limehouse či Woolwich Arsenal) a zpáteční lístek stojí kolem deseti liber, pokud se koupí dopředu, tak i méně. Vyražte, za ten klid a pohodu to stojí! 

Alena z Londýna

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: