Jak si najít ubytování v Anglii

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Nebydleli jste nikdy ve Velké Británii a chcete se vydat na vlastní pěst hledat si zaměstnání? Nechcete, aby vám pomáhala česká nebo jiná agentura? Pak hledání bydlení nemusí být tak snadné.

Práce v Anglii huradosveta.czBydlení


Soukromě nebo realitní kancelář

Najít si vhodné bydlení není těžké, pokud však máte čím doložit svou stávající adresu v Británii - proof of address. Na tyto účely stávající smlouva na bydlení nestačí. Více na téma proof of address v článku Jak si otevřít bankovní účet.

Nebydleli jste nikdy ve Velké Británii a chcete se vydat na vlastní pěst hledat si zaměstnání? Nechcete, aby vám pomáhala česká nebo jiná agentura? Pak hledání bydlení nemusí být tak snadné. Realitní agentury si budou prověřovat vaši finanční historii a tady mohou nastat první komplikace.

Kde domov můj? Aneb nevím, kde patřím >>

Žádnou finanční historii nemáte

Přichází již zmíněný proof of address. V této situaci nezbývá než zkoušet hledat realitní agenturu, které tyto formality nevyžaduje nebo soukromou osobu, která byt nebo dům pronajme. Počítejte s tím, že za těchto okolností budou po vás požadovat depozit ve výši jednoho měsíčního nájemného a dva až tři nájmy předem. Lehce se dostanete na hranici 2 500 liber i více, kde musíte zaplatit celou částku při podpisu smlouvy.

Pokud člověk nemá tak vysoký finanční obnos a neovládá dobře jazyk, aby takovéto podmínky dojednal, je ještě jiná možnst. Ubytování se dá najít na webech jako je například Gumtree nebo Easyroomletting.com, kde zpravidla vystavují inzeráty soukromé osoby. Někdy i tam bývá nutné doložit reference z Británie nebo proof of address. Podmínky však bývají volnější, než u realitek.

Co se mi líbí na Angličanech, neumíme nabídnout druhým >>

Realitní kanceláře jsou většinou velmi flexibilní a ukážou vám dům i o víkendu. Nastěhovat se můžete většinou okamžitě. Vždy se zeptejte agenta, od kdy je bydlení volné, můžou probíhat ještě dekorační práce nebo tam může být předešlý nájemník.

Cena


Nájem celého domu se pohybuje kolem 600 liber za tří-ložnicový dům v oblasti Manchesteru. House share od 250 do 450 liber i se všemi účty (voda, plyn, elektrika, tv, council tax) v závislosti na oblasti, kde chcete bydlet. Ceny pokojů mohou být v extrémních případech i nižší, ale zde hodně riskujete kvalitu bydlení, vrácení depozitu a většinou není k dispozici internet.

Naopak bydlení v Londýně může být několikanásobně dražší.

Jak ti pomůžeme v Anglii >>

Depozit


Jestliže budete předávat depozit, dbejte na to, aby byl uložen v depozitáři, například The Deposit Protection Scheme, kde ukládáme depozity pro naše klienty. Je to státem zřízena agentura, která drží depozity a jakmile se budete stěhovat pryč, pak vám depozit bude vyplacen touto agenturou. Všechny realitní agentury by měly váš depozit ukládat do depozitáře standardně. Přesvědčte se, že i soukromý pronajímatel váš depozit převedl do depozitáře, jinak riskujete, že se s ním už nikdy neshledáte.

Smlouva na bydlení


Smlouva na bydlení se vystavuje na dobu 6 až 12 měsíců. Výpovědní doba bývá jeden měsíc, někdy dva. Smlouvy se dají vypovědět pouze v době výměsíčí. To znamená, že pokud se nastěhujete k 1., pak smlouvu můžete vypovědět vždy k prvnímu dni v měsíci, nebo dříve. Ovšem měsíční výpovědní lhůta běží až od 1. po celý následující měsíc. Porušením výpovědní lhůty ztrácíte nárok na vrácení depozitu. V domech se většinou nesmí ani kouřit.

Naši nájemníci v Manchesteru mohou podat výpověď kterýkoliv den v měsíci, nemsí jít o výměsíčí smlouvy. Výpověď pak běží jeden měsíc a nedoplatek nebo přeplatek se rozpočítá na jednotlivé dny, takže u nikoho nedojde k přeplatku za nájem. 

Děti a domácí zvířata


Problém může nastat, jestli se stěhujete do Británie s dětmi nebo domácími zvířaty. Zvířatům se snaží většina pronajímatelů vyhnout. Nezletilí pak nemohou být ubytováni v house share (sdílené bydlení s cizími osobami), zakazuje to zákon. Jestli hledáte bydlení pro svou rodinu, pak vám nezbývá, než si pronajmout celý dům. Pro začátek to mohou být vysoké výdaje.

Preju hodně štěstí při hledání bydlení v Anglii.

manchester práce

Kde hledat bydlení


Realitních kanceláří je nepřeberné množství, zde je uvedeno několik příkladů.

Adam Wojnar

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: