Extrémní počasí a extrémní reakce
Přátelé, je to tady – Británii opět udeřilo extrémní počasí! Tentokrát se nejedná o vražedný minus jeden stupeň, jak se občas stává v zimě a všichni se tomu náramně podivují, ale první červenec nás překvapil novým teplotním rekordem – 36,7 °C.
I já, coby Češka, kterou nepřekvapí teplota pod minus dvacet či nad třicet, jsem musela uznat, že je vcelku teplo. Ale vzpomněla jsem si přitom, jak jsem kdysi strávila léto na Ukrajině, kde byla průměrná teplota 40 °C, a jak jsem si pak jednou koncem srpna říkala, že se trochu ochladilo, pročež se ukázalo, že je 35 °C.
Každý, kdo na Ostrovech strávil nějakou dobu, ví, že zdejší teplota se pohybuje zhruba tak mezi 8 °C až 20 °C, cokoli je nad to, stojí za zmínku, a cokoli se vymyká o víc než osm stupňů, to se už dostane do hlavních zpráv. Pokud si myslíte, že máte představu o tom, jak tady reagovali na 35 °C, tak vás mohu ujistit, že nemáte!
Už cestou do školy jsem si ve vlaku z novin spolucestujících přečetla, že bude horko, a dokonce že bude nejteplejší den za poslední desetiletí (skutečnost předčila očekávání). Hned ráno v škole mě pak odchytla jedna maminka, která mi sdělila, že syn měl ráno horečku, ale dala mu sirup a teď je ok. Slíbila jsem ustarané mamince, že na něj dohlédnu, a že se postarám, aby nevyšel ven bez čepice, nicméněse zjistilo, že žádnou nemá.
Takže jsem paní aspoň slíbila, že ho budu držet ve stínu a poleju mu hlavu vodou. Otevřela jsem emaily, a přečetla si email z okresního oddělení pro děti do pěti let, který byl poslán s vysokou důležitostí a varoval před extrémním počasím, doporučoval pobyt ve stínu a sděloval, že předpokládaných 35 °C je dost, ale že je to jen na školkách a jeslí, jestli pro extrémní počasí zavřou svá předškolní zařízení.
Sociální pojištění a odvody ze mzdy. Co je NINo >>
Po depresivním emailu, který jsem hned vyhodila do e-koše, jsem šla napouštět bazének, který jsme před pár lety pro děti pořídili. Sotva rodiče odvedli svá dítka, přišla za mnou kolegyně ze školky a vypadala, že je na odstřel: Zatímco si děti nadšeně povídaly o tom, jak se těší do vody, rodiče ji bombardovali dotazy, jestli bude v bazénu o velikosti 3x3 metry všech 34 dětí najednou (v dopise jasně stálo, že se děti budou střídat), jestli je někdo bude ve vodě hlídat
(v dopise jasně stálo, že bez dozoru se k H2O nikdo ani nepřiblíží) a přehlídku geniálních dotazů zakončil maminka, která chtěla vědět, jestli dětem učitelka plavky potom vypere a vysuší. Skoro jsem litovala, že jedinou pikantnost, kterou mohu přihodit k dobru já, je že v den rekordního horka má jen necelá třetina mých dětí klobouk a ještě méně jich je vybaveno opalovacím krémem.
Proč někteří zaměstnavatelé nabízejí jen 24h/týdně a kolik jsou odovdy ze mzdy >>
Odpoledne po příchodu domů jsem pak strávila čas na zahradě a knihou v ruce a s nohami v kýblu, ke svačině pojídala Cornetto a k večeři Magnum (pozn.autora – nejedná se o skrytou reklamu). Večer jsem netrávila venku, ale v ložnici, kde bylo téměř luxusních 27 °C, a snad poprvé jsem si s radostí umyla hlavu. Při lízání Magnum č. 2 (děkuji místnímu supermarketu za akci s 50 % slevou ) jsem pak pročítala zprávy, zabývající se dnešním pařákem, a analyzující, proč nás tady taková teplota zaskočí. Nuže:
- Británie má malé byty (rozuměj malé skleníky, které se lehce zapaří).
- Nemáme klimošku (vlastní ji jen 0,5 % domů a bytů v porovnání se sto miliony bytů v USA).
- Roztahují se železnice (dlužno ale dodat, že jakékoli extrémní počasí – tj. méně než 7 °C a více než
20 °C, způsobuje problémy na tratích). - Většina britských silnic začne tát při 50 °C. Padesát na černém asfaltu v přímém slunečním záření je při teplotě třicet ve stínu jedna dvě.
- Nemáme na rozdíl od USA „chladící střediska“.
- Staří lidé jsou ještě náchylnější na horko díky své sociální izolaci.
- Osmimilionový Londýn má jen třináct veřejných koupališť.
- Kavárny a restaurace nemají vždy zahrádku (proti ČR je jich tu ale hafo).
- Kde jsou veřejné picí fontány, kterými se chlubí např. Itálie?
- Pracujeme většinou od 9 ráno do 5 odpoledne a nemáme siestu.
Řešení? Pořiďte si velký dům výminkem a s klimatizací, ke kterému povede cesta hustě lemovaná stromovím. Na zahradě postavte bazén a vykopejte studnu, vybudujte také terasu s venkovním posezením. Pracujte z domu a dodržujte siestu. Létu zdar!
Alena z Londýna
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.