Proč někteří zaměstnavatelé nabízejí jen 24h/týdně a kolik jsou odvody ze mzdy?

Přečti si další tipy z kategorie Pracovní právo a daně

Odvody ze mzdy jsou indikátorem pro mnoho zaměstnavatelů, kolik hodin budou nabízet svým zaměstnancům.

daně libryNěkteří pracovníci se v některých podnicích těžko dostanou nad 24 hodin práce za týden. Nestává se to moc frekventovaně, ale člověk se s tím může setkat. Někdy trvá měsíce, aby člověk dostal klasický full-time job. To znamená práci, kde odpracuje 40 hodin za týden a více.

Na vině je samozřejmě krátkozrakost zaměstnavatele, který si myslím, že je lepší (finančně výhodnější), když nebude platit za své zaměstnance odvody NI (National Insurance). To ovšem znamená, že zaměstnanec pracující na zkrácený úvazek delší dobu, si hledá práci jinou, kde je schopen se uživit. Je to krátkozraký tah za účelem zvýšení výdělku podniku.

Práce v Anglii s jistotou >>

Za zaměstnance, který si vydělá maximálně £8,133 za rok (24 hodin za týden), zaměstnavatel nemusí platit odvody 13.8 % National Insurance. To znamená, že za každou libru hrubého nad tuto částku, zaměstnavatel musí platit za to, že zaměstnává pracovníky, odvody (u nás známo jak super hrubá mzda).

vlajka británieZmínil jsem, že jde o krátkozraké řešení podniku. Proč to tak je? Zaměstnavatel si nemůže být jistý tím, že jeho pracovní síla bude vždy k dispozici, protože počet hodin a vydělaná mzda je neuspokojivá. To nese sebou nekvalitní zaškolení a snížená kvality života lidí a samozřejmě vysoké střídání pracovní síly na pracovišti. To vede pak ke snížení kvality služeb nebo výroby.

Co řekli o nás naši klienti >>

Když už zmiňuji odvody ze mzdy, pak musím uvézt další skutečnosti. Kolik je týdenní hrubá mzda, ze které mi nebude HMRC (finančák) strhávat NI a daň? Pokud vyděláte týdenně £155, to je přibližně 5,735.- Kč (£8,060 ročně), neplatíte žádné odvody a celá hrubá mzda vám zůstává. Dále pak mezi £8,061 a £10,600 odvádíte ze své hrubé mzdy pouze 12 % NI (National Insurance). Jakmile překročíte částku 10,600 liber, přidá se k NI ještě daň z výdělku ve výši 20 %, takže celkem nad tuto částku jsou odvody 32 %.

Více o srážkách ze mzdy zde >>

Zde uvedu příklad:

Výdělek ročně £20,000 hrubého (£1,666 měsíčně)

Odvod 12 % za NI pouze z částky £11,944 což činí £1,433

Odvod 20 % daně z částky pouze £9,400 což činí £1,880

Celkem odvody za rok činí tedy £3,313. To je měsíčně £276

Zaměstnavatel platí v tomto případě za to, že někoho zaměstnává, celkem £1,638 ročně ze svého profitu. Super hrubá mzda je £21,638 za rok.

Jinými slovy, z vydělané měsíční částky £1,666 hrubého vám zůstane v čistém £1,390 (přibližně 51,430.- Kč). Nepočítám s nepovinnými odvody ani s přídavky na děti. Jestli však odvádíte daně a NI ze své mzdy a nevíte, kolik hodin budete celkem v daném podniku pracovat, tak se nemusíte ničeho obávat, stát vám přeplatek vrátí po ukončení daňového roku, který končí vždy 30. dubna.

Adam Wojnar

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Pracovní právo a daně.

Naplánuj si cestu: