2 nejrozšířenější chyby při hledání práce (nejen) v UK, kterých se vyvarujte
Zpozoroval jsem nejčastější chyby při hledání práce, které dělá opakované většina lidí.
Jsou to chyby, které se opakují neustále dokola a dá se jim velmi snadno předejít. Tyto chyby děláme možná všichni, když jsme v neznámém prostředí a nemáme se na koho obrátit. Nemáme známé, kteří by nám pomohli s prací, nemáme kolem sebe dobré kontakty, konexe nebo bohaté strýčky, tetičky nebo rodiče.
Již od roku 2004 sleduji lidi, kteří si hledají zaměstnání v UK, sám jsem ho mnohokrát hledal a dělal jsem ty samé chyby.
Chyba 1. Chybí chuť pracovat.
Zní to divně, když někdo jede do cizí země, aby začal pracovat, vydělal si a nemá chuť jít do toho naplno. Já vím, říkáte se, to se mě nemůže stát, já takový nebo taková nejsem.
Já na to však říkám, že se to může stát úplně každému, aniž by si toho všiml. Je to otázka tak trošku podvědomí a povahy, kdy je člověk plachý od přírody. Pak se to může zdát trochu těžší, protože člověka předělat nelze.
Tito lidé postrádají energii, když hovoří se svým potencionálním zaměstnavatelem. Chybí jim ta správná jiskra, verva, chuť se obětovat za danou práci, tím ztrácí energii a elán pustit se do dialogu v anglickém jazyce a nastupuje plachost a zdrženlivost. Tím pak velmi rychle ubývá energie pro hledání práce, což vede velmi rychle ke vzdání se skoro bez boje. Podle mého za tím nestojí nic jiného, než nedostatek motivace jít si za svým bez ohledu na povahu člověka.
Pro práci je nutné něco obětovat a v cizí zemi to platí dvakrát. Pro práci je nutné někdy cestovat přes půl města nebo nabídnout zkušební směnu aniž by člověk dostal někdy za to zaplaceno. Je nutné umět se prodat a ukázat se na 100 procent, co v člověku vězí.
Vrátím se ještě k té plachosti. Viděl jsem spoustu lidí, kteří se zdáli plaší, byli skoupí na slovo a zdráhali se před ostatními v kolektivu vystoupit. Jsou prostě takový, na tom nic není. Ovšem když přišlo na řešení problému, například hledání práce nebo se za sebe postavit před kolegy, pak tito lidé umí velmi dobře vyniknout, vystoupit ze svého klidu a ukázat všem okolo, co v nich vězí. Proto v žádném případě, pokud jste plaší, nebojte se za prací vycestovat a vůbec nevadí, že člověk nebývá vždy a všude středem pozornosti. Věřte, že v práci vedoucí především zajímá vaše nasazení.
Chyba 2. Hledání na špatném místě.
Zaměřím se zde na gastronomii, se kterou mám největší zkušenosti a to konkrétně se zajišťováním pracovních pozic s více než 300 žadateli o práci.
Špatným místem pro hledání práce je především to místo, kde je celkově málo podniků, kde byste mohli práci najít a nebo je přeplněno žadateli o práci nebo kde na člověka nejsou moc zvědaví, takovým místem bývá nejčastěji internet a jakékoliv inzeráty, který najdete online a odepisujete pouze přes e-mail. Jakmile se
člověk bojí komunikovat napřímo, nezvedne telefon nebo nevydá se za místním zaměstnavatelem osobně, pak počítejte s hledáním práce, které se může protáhnout až na měsíce.
Naopak dobrým místem pro hledání práce mám namysli oblasti, kde je nepřeberné množství restaurací, barů, hotelů a jiných podobných zařízení a nejlépe kde nedojde většina ostatních žadatelů o práci. Taková místa mohou být hůře dostupná pro cestování MHD nebo odlehlá od center měst. Určitě taková místa stojí za to navštívit se svým životopisem.
Záměrně jsem zde neuváděl špatnou angličtinu, protože angličtina není všechno. Vysvětlím. Popíšu na názorném příkladu.
Přibližně před dvěma lety přijel do Manchesteru chlapík ve věku nad 40 let skoro s nulovou angličtinou. Domluvil jsme mu pohovor v jednom pečovatelském ústavu. O tohoto muže byl projeven zájem manažerem okamžitě a co více, do týdne začal pracovat ještě v restauraci v kuchyni, takže měl dvě práce během několika dní.
Čím byl tento muž zvláštní? Nebyla to angličtina ani žádné známosti nebo speciální dovednosti, dokonce neměl vůbec žádnou praxi v oboru. Tento muž se uměl prodat, měl energii, která mluvila za něj a šlo na první pohled vidět, že je pracovitý a práci chce jako nic jiného.
Ano, energie a chuť pracovat je podle mého cennější nebo zvládat jazyk na jedničku a nemít o zaměstnání opravdový zájem.
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Blog.