Změna – Road Tax, neboli tax disc na autě

Přečti si další tipy z kategorie Pro řidiče

Kupujete nebo prodáváte auto po 1.10.2014? Zbylé měsíce na tax disku na novém autě se nepočítají, automaticky je ztrácíte.

Jak to funguje?

Když po 1.10. kupujete ojeté auto s tax diskem na předním okně a jeho platnost ještě nevypršela, tak si dejte pozor na cenu vozidla, protože prodávající uvádějí v inzerátech jako velkou výhodu, že auto má ještě například 12 měsíců tax disk. Toto po novém nehraje žádnou roli.tax disc auto car uk

Automobil, zvaž před nákupem>>

Prodej a nákup vozu

Tax není možné po novému převézt na nového majitele, ale zůstává u starého, který automaticky, podle DVLA, dostane refund, tedy peníze nazpět za nevyužitý měsíce, které na disku byly.

Nový majitel vozu tak musí hned po nákupu vůz registrovat na stránkách DVLA a vše vyřídit online nebo na poště.

Proč elektronicky

Britská vláda přešla na elektronické taxování aut z důvodu velkých úspor v administrativě a tím přesně hlídá, kdo má na autě tax disk uhrazen nebo nemá. Vše hlídá nyní počítač a ve městech jsou nainstalované kamery, které vám sejmou značku auta a počítač hned vidí, jestli jste zaplatili. Takže pozor na to, pokuta je od £80 na straně majitele vozu může se vyšplhat až na £1,000.

Automobil na českých SPZ>>

Nákup vozu před datem 1.10.

Ti, kdo koupili vůz před tímto datem, nemusí dělat vůbec nic. Stačí počkat, až starý tax disc skončí svou platnost a prodlouží ho online. Poštou mu však nepřijde nový disk, ale vše je elektronicky evidované.

 

Adam Wojnar

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Pro řidiče.

Naplánuj si cestu: