Automobil, zvaž před nákupem

Přečti si další tipy z kategorie Pro řidiče

Před nákupem vozu je nutné zvážit několik velmi důležitých věcí, které ovlivňují náklady na jeho provoz. Auta jsou na ostrovech, zejména ty starší, mnohem levnější. Nelze však srovnávat pouze pořizovací cenu, ta neovlivňuje celkový provoz vozidla, který může být velmi drahý...

Pořizovací cena je nižší, horší je to pak s pojistkou. Cena pojištění závisí na mnoha faktorech, například na pohlaví řidiče, druhu zaměstnání, jestli je vlastníkem domu, kde bydlí, ale především stáří a odježděné roky v Británii. Jestli nejsou žádné, pak je pojistka opravdu velmi vysoká a může jít daleko přes hranici 2 000 GBP za rok.

Pozor, změna v TAX Disku od 1.10.2014>>

Vozidlo se dá pojistit třemi způsoby, my se zabýváme pouze jedním, tím nejrozšířenější, tedy havarijním spojeným s povinným. Havarijní se od toho obyčejného cenově moc neliší. Nazývá se Fully Comprehensive.

Může se stát, že dva lidé stejného věku, pracující ve stejném zaměstnání a bydlící ve stejném domě, mohou mít pojistku odlišnou o 50 %. Ten, kdo bude platit tu nižší, se může pochlubit několika lety odřízenými v Británii bez nehody.

Cena pojistky se odvíjí také od výkonu motoru vozidla, ty jsou přehledně seřazeny ve skupinách. Vozidlo pak nesmí řídit nikdo, kdo na něj není hlášený. V Británii se pojišťuje řidič na vozidlo, ne obráceně, jak jsme na to zvyklí u nás. Když v UK vůz vlastníš a máš havarijní pojištění, teprve pak můžeš řídit vůz svého kamaráda, ale jsi pokryt pouze zákonným pojištěním, na krádež a požár.

Dalším faktorem, který hraje roli je Road tax, daň za užívání silnic. Platí ji každý, kdo vyjede na cestu a nebo na cestě pouze stojí a vůz třeba vůbec nepoužívá. Cena se pohybuje kolem 220 liber na jeden rok, aspoň u mého vozu Škoda Octavia. Tato daň se odvíjí zase od splodin z výfuku, které vůz produkuje. Nejnovější automobily dokonce produkují tak málo splodin, že řidiči neplatí žádnou daň, ale pořizovací cena je zase někde jinde, jde opravdu o úplně nové vozy s tak převratnou green technologií.

Technická kontrola neboli MOT se provádí každý rok. Cena kontroly se pohybuje od 50 do 65 liber. Nutné je podotknout, že kontroly jsou docela přísné a je obtížné vyváznout technikovi a jeho počítači bez úhony. Důležité ještě zmínit, že opravy jsou na ostrovech velmi nákladné, takže například výměna nového starteru mě stála 200 liber.

Můj účet za vůz, který jsem vlastnil asi před 7 lety, vypadal asi takto. Bylo to mé první auto v Británii a bylo mi pod 25 let. Peugeot 307, 1,9 diesel (bez turba), rok výroby 1994 Cena roční pojistky přibližně 1400 liber, cena road taxu 180 liber, MOT – technická 60 liber, základní oprava 300 liber po technické. Účet se tedy dostal do závratných bezmála dvou tisíc liber !

Auta jsem se v tu chvíli raději zbavil.Pojistka http://www.confused.com/ vytvoř si profil a vyzkoušej si, koli přesně budeš pojistku platit za vůz svých snů

Vypočítá ti cenu road tax http://www.parkers.co.uk/cars/advice/road-tax-guide/

Najde ti po jistnou třídu vozu http://www.carinsurancegroups.co.uk/

Kde za nákupy

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Pro řidiče.

Naplánuj si cestu: