Automobil a česká státní poznávací značka

Přečti si další tipy z kategorie Pro řidiče

Automobil nebo jiný dopravní prostředek, který je registrovaný v jedné ze zemí EC/EEA může jezdit po britských silnicích po dobu maximálně 6 měsíců ve 12ti měsíčním období a to od doby, kdy se poprvé dostal na toto území. Jestli jsi v Anglii kvůli práce, pak je vše trošku jinak!

Připravujeme pro vás tipy a triky, které souvisí s hledáním práce ve Velké Británii.

Policie se s auty na cizích značkách nemazlí

Jestli v Anglii pracuješ, pak máš přibližně 3 měsíce na to, aby vozidlo bylo přihlášeno v Anglii. To znamená, musí se platit Road Tax a MOT (technická). Níže popsané je jen za předpokladu, že jsi turista a v Británii nepracuješ a nehodláš tam žít.

Jinými slovy, prací a tím, že platíš účty, získáváš status rezidenta a tím ti vznikají povinnosti také na provoz vlastního vozidla. 

Britská policie ti zabaví vůz bez jakéhokoliv varování už po pár měsících, kdy přijedeš na ostrovy, jestli tam budeš pracovat. Pokuty jsou okolo £1000.

Když jsi v Anglii jen turista

Automobil nebo jiný dopravní prostředek, který je registrovaný v jedné ze zemí EC/EEA může jezdit po britských silnicích po dobu maximálně 6 měsíců ve 12ti měsíčním období a to od doby, kdy se poprvé dostal na toto území.

Příklad č.1.
Automobil, který se dostal na území Velké Británie 1.2.2011 a opustil zemi po maximálním období 6 měsíců, to je 30.6.2011, nesmí zpět do Británie až do 30.1.2013.

Příklad č.2.
Automobil, který se dostal na území Británie 15.5.2011 a opustil zemi po dvou měsících se může vrátit ve 12ti měsíčním období zpět do Británie na zbylé 4 měsíce do 14.5.2012. 12ti měsíční období v tomto případě začalo dne 15.5.2011.

Jakmile uběhne toto 12ti měsíční období a vůz v něm byl na území Británie maximální dobu 6 měsíců, pak je možné využit další 12ti měsíční období, které zase začíná dnem překročení hranice Velké Británie.

Přiklad z praxe
Britská policie tě nemusí nikdy zastavit, nestavějí moc často, jak jsme na to zvyklí v České Republice, kde policajti číhají za stromama, v křovích a podobně. Jakmile tě zastaví, pak jsou neúprosní a nelítostní, ale vše v souladu se zákonem. Můžou ti přikázat opustit zemi do 48 hodin s vozem, který překročil 12ti měsíční období.

Jestliže jsi držitelem českého řidičáku, tak tvé údaje má zdejší dopravní úřad k dispozici, jestliže řídíš anglický dopravní prostředek a body za přestupky se zapisují, jakoby jsi měl Britský řidičák. Pro zjištění údajů doporučuji zažádat o vystavení counterpart driving licence na webu Direct.gov.

Chcete více informací? Přihlašte se do našeho bezplatného e-mailového kurzu nebo nás kontaktujte.

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Pro řidiče.

Naplánuj si cestu: