Proč podnikat. 2. díl
Možná se ptáš sám sebe. K čemu jsem předurčený nebo předurčená? Co to vlastně znamená? Podle mě je to hovadina. Nikdy nikdo nemůže vědět s úplnou přesností, jestli zrovna výroba dřevěného nábytku, nanotechnologie, vývoj mobilních aplikací nebo masážní salón je tím, pro co je člověk stvořený. Jistě, nějaké potuchy má, není zručný nebo ho baví uzdravovat ostatní.
Ze všeho nejvíce jde o pocit, který tě naplňuje při dělání určité činnosti. Nepleť si to s tím, že musí jít jen o jedinou činnost na světě a ostatní miliardy jiných činností nejsou pro tebe ty pravé. Takto to prostě není.
Podívej se na podnikatele, také většinou nezůstali u jediné činnosti. Zjistili, že je baví a naplňuje třeba pomáhat lidem, kteří se nacházejí v určité situaci.
Třeba chtějí řešit nezaměstnanost mladých absolventů vysokých škol ve svém městě.
Co znamená Living wage v Británii >>
Pro tuto podporu mohou použít nekonečně mnoho činností. Například umožnit lidem jít pracovat do zahraničí a pomoct dostat lepší práci po návratu domů. Nebo podporují školství, kvalitu výuky. Dělají semináře, píší knížky nebo zakládají své weby, kde školí lidi a učí je jak podnikat. Nebo mohou mít neziskovou organizaci, kde nabízí workshopy. Učí cizí jazyky. Nebo kombinují všechno možné.
Vidíš, že činností je mnoho a prospívají jedné myšlence, která může člověka naplňovat a je jedno, kterou z těchto činností bude dělat. Proto nevěřím, že člověk je předurčen pouze k jedné věci. Je to fáma, zní to možná jen dobře a je to o jeden důvod víc, proč prudit své rodiče a nadávat, že škola je o ničem.
Podnikání v Anglii je pro každého.
Může tam začít podnikat každý, nehledě na původ, finance nebo zkušenosti. Založení firmy je jednoduché, stačí si hodinku pohrát s online formulářem a za pár dní ti přijde certifikát s údaji o nové firmě. Mluvím tady o anglické obdobě s.r.o., neboli limited (Ltd) Company.
Angličtina jak jí nikdo nezná >>
Podnikání mimo Čechy nemusí být tak složité, jak se může zdát. Založíš si vlastní firmu přes internet, nikam nemusíš chodit a stojí tě to zlomek toho, co u nás.
Účetního je také velmi jednoduché nalézt, na výběr je nepřeberné množství různé podpory od místních institucí, pokud se v tom nevyznáš. Účetní služby jsou však dražší, než u nás. Za co u nás berou účetní tisícikoruny, v Anglii zaplatíš pár desítek tisíc.
Máme co dohánět, jsme o několik kroků pozadu.
Když poslouchám mé známé v Čechách, kolik stojí otevření s.r.o. a co je pro to nutné udělat, poobcházet úřady a jiné instituce, chytám se za hlavu a nedivím se, že Česko je tam, kde je. Konkrétně na 75. místě ze 148. celkově, abych byl přesný. Slovensko si vede mnohem lépe, než my a Anglie je na 10. příčce v jednoduchosti podnikání.
Máme toho stále hodně co zlepšovat, především co se týká podnikatelského prostředí a myšlení. Podnikatel je tady od toho, aby pomáhal druhým, vytvářel hodnotu ve společnosti. Bez zásadní změny myšlení je to boj s větrnými mlýny. V posledních pár letech se podle mě začíná trošku povědomí zlepšovat. Zejména ti mladší z nás začínají být naladěni na pozitivní vlnu myšlení a nevidí jen zisky a sebe obohacování. Je však jasné, že je před námi ještě hodně tvrdé práce a vzdělávání.
TEĎ ALE DOST ČTENÍ, JESTLI V ŽIVOTĚ NĚCO CHCEŠ, VYJDI VEN A ZAČNI NĚCO DĚLAT. TAK SE NAUČÍŠ NEJVÍC.
Adam Wojnar
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie .