Co znamená living wage v Británii?
Je to hrubá hodinová mzda, pod kterou by neměl jít příjem pracovníků s rodinami, aby si udrželi přijatelný životní standard.
Living wage v Londýně je pro tento rok stanovena na £8.55/hod. (přibližně 290 Kč) a mimo Londýn je to £7.45/hod. (253 Kč) hrubého za hodinu práce. Minimální mzda je £6.50/hod. (225 Kč). Procento lidí, kteří pracovali pod hranicí living wage bylo 4.8 miliónů. Za posledních 12 měsíců toto číslo narostlo na 5.2 miliónů.
Kalkulace této mzdy je vypočítána na základě cen potravin v obchodech, poplatků dětí za studium na Univerzitě, nákladům na vychovávání dítěte a podobně.
Jde o mzdu, která není nikde oficiálně stanovena vládou. Není to minimální mzda ani průměrná mzda! Prosím neplést.
Jestliže rodiny budou aspoň vydělávat tuto hodinovou mzdu, stát tak ušetří na nákladech na sociálně potřebné a proto podporuje zaměstnavatele, aby ji vypláceli. Tím na jedné straně stát ušetří na dávkách a na straně druhé motivuje sociálně slabší rodiny, aby si hledali práci a nespoléhali pouze na podporu státu.
Zaměstnavatelé jsou také motivování na úlevách na daních, jestliže vyplácejí aspoň living wage svým zaměstnancům. Samozřejmě úlevy nejsou tak vysoké, aby přidali zaměstnanci rozdíl mezi minimální mzdou a living wage. Příspěvek je spíše symbolický.
2 nejrozšířenější chyby při hledání práce>>
Living wage je vypočítána na základě nejpotřebnějších nákladů, které má běžná rodina v Británii. Jestliže dejme tomu dva rodiče s dítětem vydělávají pod tuto living wage hodnotu, pak je předpoklad, že žijí pod jakýmsi standardem, pro zajištění nejdůležitějších věcí v domácností potřebují dvě nebo tři práce a mohou se potýkat s chudobou.
Living wage je mzda, kterou zaměstnavatel může vyplácet, ale není nikde psané, že je to jeho povinnost.
Pro podporu living wage v Británii vznikla organizace Living Wage Foundation, která „sbírá“ pracovníky, členy, aby se přidali do jejich řad a společnými silami pak „motivovali“ zaměstnavatele, aby se snažil své zaměstnance na tuto mzdu dostat.
Přirovnal bych to k odborům, kde se mohou zaměstnanci přihlásit a společnou silou tak promluvit ke svému zaměstnavateli. Má to smysl? Možná ano a možná je to jeden z budoucích sociálních programů, které tak ponoří ekonomiku do ještě hlubších dluhů, než ve kterých se Británie nachází dnes. Těžko říct, vše ukáže čas.
Adam Wojnar
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.