Soutěživé popíjení v anglické hospůdce
Co má společného středa, džin s tonikem, týmy, pivo, slavné osobnosti, sport, víno, hospoda a počet medailí britského týmu na poslední olympiádě?
No přece hospodský kvíz! Pokud nevíte, která bije, tak za
- Nežijete ve Spojeném království
- Jste tak zapřisáhlý abstinent, že na hostinec se ani koutkem oka nepodíváte
- Neumíte anglicky
- Rozumíte sice významu slov, ale absolutně nechápete, vo co go
Zatímco my Češi se v hospodách bavíme kromě duchaplných diskusí o politice maximálně tak ještě mariášem, vhazováním výplaty do „výherních“ automatů, házením šipek či kulečníkem, britská hospodská kultura jde ještě o krok dál.
Například hudba. Slza až někdy ukápne dojetím nad procítěnými písněmi, zpívanými s nasazením světových hvězd na vyprodaných stadionech při hospodském „kareoke“! Teď samozřejmě nechci vypadat jako nevlastenec, ale musím říct, že tentýž pocit dojetí jsem při poslechu lidových písní prezentovaných vychlastanými hlasy za doprovodu rozladěné harmoniky nikdy nesdílela. Tím nechci ovšem říct, že nebyly zpívané procítěně!
Kromě zpěvu se v hospoských zařízení baví země, jež zrodila Beatles a Queen, také vědomostními soutěžemi. Jakkoli se nám to může zdát divné, nedivme se: Jsme v království, ve kterém trůní dvě nejprestižnější univerzity světa! V zemi zarytých zvyků ovšem překvapivě nejde o žádnou stoletou tradici – kvízové večery (quiz night, někdy též zvané trivia night) se tu v hospůdkách pořádají jednou týdně teprve od roku 1976.
Jakkoli vědomostní soutěžení navozuje dojem noblesy a intelektuálství, nešlo ze začátku o nic jiného než o promyšlený marketingový tah firmy Burns & Porter. Ten měl za úkol přilákat hosty k pípě v „tiché dny“, myšleno v neděli nebo uprostřed týdne, zpravidla ve středu nebo ve čtvrtek.
O ziskuchtivém vlku v rouše beránčím pak svědčí i to, že kvízové večery se téměř nikdy nepořádají v pátek nebo v sobotu, protože pro samé přemýšlení by lidi neměli čas tolik pít, a tudíž by málo utráceli. V každém případě jsou ale hospodské kvízy mezi intelektuály velice populární, a mám tři známé, kteří se každou středu těší, jak si to spolu zase s papírem a tužkou rozdají! (Jejich manželky jsou z toho taky u vytržení.)
Kvízový večer je společenská hra a soutěží se v týmu. Většinou se nejdřív zaplatí jako zápisné několik liber, které pak často slouží jako cena. Soutěžní týmy, které tvoří šest až deset kvízoňů, se rozsadí u stolů, a ještě než akce začne, zvolí si každý tým nějaké originální a vtipné jméno.
Pak od vedoucího kvízu (zvaného quizmaster) nafásnou papír s otázkami, ale častěji jen prázdný list. Vedoucí poté čte otázky, a hráči se společně radí nad odpověďmi. Pochopitelně je přísně zakázané používat moderní technologie, stejně jako i „přátele na telefonu“. Hlídá se i to, aby si účastníci třeba neodskakovali během průběhu soutěže na toaletu, protože místo čurání můžou na záchodě taky googlovat!
Otázky se zpravidla točí kolem určitých témat (rounds), jakými jsou všeobecný rozhled, dotazy na filmy a televizní pořady, hudbu a sport, ale quizmaster může třeba také ukázat fotku a hádá se kdo nebo co to je.
Na otázky se většinou odpovídá přímo, i když někdy se nabízí i možnost volby z několika odpovědí (moje preference – vždy je šance jedna ku třem, že se trefím!). Na konci buď vybere vedoucí papíry k obodování, nebo si je týmy prostě vymění a vzájemně ohodnotí. Vítězové většinou získají buď už zmíněný „bank“, nebo malou cenu v podobě drinků zdarma. Ale hlavně je to velká prestiž!
A protože není nad dobrý kvíz a je navíc šance pět ku sedmi, že tyto řádky nečtete v pátek či sobotu, kdy se kvízy nekonají, můžete si nyní otestovat své britské znalosti tradičním způsobem. Překecejte partnera nebo spolubydlícího, ať si s vámi zasoutěží, a posaďte se každý k jednomu stolu. Doprostřed dejte „zápisné“. Každý si zvolte vtipné jméno svého jednoosobitého týmu. Nalijte si dobré pití, vypněte wifi a ten, kdo čte následující otázky, ať nešvindluje nenápadným kontrolováním odpovědí, uvedných níže. Jo a nenapovídejte si!
- Jaké je hlavní město Walesu?
- Kdy nastoupila na trůn současná královna?
- Kde jsou uloženy britské korunovační klenoty?
- Kdo byl Guy Fawkes?
- Co je tradiční britské jídlo?
- Kdy a kým byl založen Londýn?
- Jaká tři slova představuje zkratka BBC?
- Jak dlouhá je míle (zaokrouhlete na nejbližší stovku)?
- Kdo a kdy (datum a čas) přednáší tradiční vánoční projev?
- Kdo je patronem Anglie?
- Co je symbolem Skotska?
- Která herečka ztvárnila Brigit Jones ve stejnojmenném filmu?
- Kdo byla Boudicca?
- Jaké slovo převzala angličtina z češtiny?
- Kdo založil anglikánskou církev?
- Jak se jmenuje státní hymna Spojeného království?
- Kolik linek metra má Londýn?
- Jaká je nejvyšší hora Velké Británie?
- Jakou neděli se v Anglii slaví Svátek matek?
- Kolik her napsal William Shakespeare?
Za každou správnou otázku je jeden bod, maximální počet je tedy dvacet.
.
.
.
.
Odpovědi:
- Cardiff
- 6. 2. 1952. Oficiální korunovace proběhla ale až 2. 6. 1953
- Tower of London
- Katolík, který se pokusil zabít krále Jakuba I. tím, že položil 5. 11. 1605 do sklepení Parlamentu střelný prach. Toto „spiknutí střelného prachu“ (gunpowder plot) však bylo odhaleno, a na památku toho se od té doby se v Británii pravidelně slaví každého 5. listopadu „noc ohňostrojů“ (bonfire night)
- Ryba a hranolky
- Římany kolem roku 50 našeho letopočtu
- British Broadcasting Corporation
- 1609,34 m
- Britská královna, 25. 12. v 15:00
- Svatý Jiří
- Bodlák
- Renée Zellweger
- Keltská královna kmene Iceni, která se v roce 60 (61) vzbouřila proti okupujícím Římanům
- robot
- Jindřich VIII.
- God save the Queen
- Jedenáct
- Ben Nevis ve Skotsku, měří 1345 m.
- Čtvrtá neděle postní
- 37
Výsledky:
21 bodů
Zázrak aneb naučte se sčítat.
19 – 20 bodů
Wow!!! Ani rodilý Brit by si nevedl lépe! Well done!
P.S. Nepodváděli jste, že ne?!
16 – 18 bodů
Dooooost dobrý! Jako FAKT dobrý. Prostě borec!
12 – 15 bodů
Británie vám evidentně není cizí, nebo jste aspoň dávali ve škole pozor. Poplácejte se po rameni a pochvalte se všem známým.
9 – 11 bodů
Zhruba půlka dobře – tak to je sklenice poloplná, že jo? Taky dobré!
6 – 8 bodů
Výsledek pravda nevalný, ale zase to není jen pole neorané, ne? Malé znalosti jsou lepší než žádné znalosti.
3 – 5 bodů
Ouvej ouvej. Ale zas furt lepší než drátem do oka!
0 – 2 bodů
Tabula rasa... A o Británii, té ostrovní zemi za Kanálem, už jste někdy slyšeli?
Alena z Londýna
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.