Skotsko zůstává: konec naděje pro milion imigrantů

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Raději zůstat spolu. To je vzkaz té větší poloviny Skotů, kteří hlasovali 18. září v referendu o odtržení jejich země od Spojeného království. Vědí proč. Samostatnost Skotska by mimo jiné znamenala i nutnost mnohem většího přílivu imigrantů. Velká naděje na spoustu nových pracovních míst tak hasne i pro Čechy.

Stárnoucí populace, které není z čeho zaplatit penzi, byla jedním z velkých strašáků případného odtržení Skotska od zbytku království.skotsko imigranti England

Odhady přitom počítaly s tím, že prvních 20 let samostatnosti by muselo do Skotska přijít okolo 24 000 imigrantů, což by kolem roku 2036 dělalo půl milionu a o dalších dvacet let později dokonce celý milion.

Angličané zařazují lidi do sociálních vrstev, podle čeho>>

Když uvážíme, že ve Skotsku teď žije 5 miliónů lidí, byl by to celkem skok. A to byla také jedna z věcí, která se Skotům líbila ze všeho nejmíň – jen asi každý padesátý Skot by podle průzkumu souhlasil s větším přísunem lidí ze zahraničí. Skotové totiž ani nejsou moc zvyklí na imigranty.

scotland no vote

Většina cizinců se usadí v jižní Anglii a jenom hrstka si to namíří až do Skotska. Ani mladé Skoty toho doma moc nedrží a hodně z nich se raději usadí na jih od rodné hroudy. I to vede pomalu ale jistě ke stárnutí celého Skotska.

Rád vzpomínám na své začátky v Anglii, práce barmana>>

Podmínky pro práci v Anglii tak i pro nás Čechy zůstávají stejné. A pár desítek let to tak zřejmě zůstane – první a taky předposlední referendum o odtržení proběhlo v roce 1979. (Těsná nadpoloviční většina tehdy hlasovala pro odtržení, ale voleb se nezúčastnilo dost voličů, takže výsledek nebyl platný.)

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: