Rád vzpomínám na své začátky v Anglii, práce barmana

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Mezi místními jde o oblíbený klub Tiger Tiger, místo, kde se sejdou se svými přáteli a užijou si noc. Velká třípatrová diskotéka ve městě, kde hraje zároveň 5 druhů muziky v různých barech.  Pro mě spíše slepá cesta a výborná zkušenost.

Asi po sedmi měsících od mého příjezdu do Anglie za prací v roce 2004, jsem začal pracovat jako pomocník při sbírání sklenic na tanečních parketech. Pracovalo tam se mnou ještě několik dalších Čechů, Angličané, Španělé a několik Italů.

Tiger Tiger manchester

angličtina v té době nic moc, nějak jsem se ale domluvil.

Rád vzpomínám na své začátky v Anglii>>

Pomocník barmana

Staral jsem se o to, aby barmani měli sklenice vždy čisté, lednice doplněné láhvemi piva, led po ruce a koše vynesené, to byla má práce první měsíc ve věhlasném manchestrovském klubu.

Pracoval jsem přibližně 35 hodin týdně za minimální mzdu, ale připadalo mi to jako 50. Práce bývala náročná a čas pomalu utíkal, obzvlášť když tisíc lidí o sobotním večeru opustilo klub po půlnoci a všichni zaměstnanci baru se pustili do úklidu, který končíval v 5 hodin ráno.

já Tiger Tiger práce

Domů jsem se dostával okolo 6. Po několika hodinách spánku (maximálně pěti, déle jsem nedokázal spát) jsem se chystal na denní směnu. Takto jsem trávil své víkendy a nemohl se dočkat na úterý nebo středu, mé dny volna.

Přibližně po měsíci práce pomocníka za barem „bar back“ jsem byl povýšen na barmana neboli „bar tender“ a vyškolen na míchání koktejlů, které jsem bez praxe stejně vůbec nezvládal. Co mám na to říct, v klubu, kde dýška skoro neexistovaly má motivace nebyla nejlepší.

Začni pracovat na škole života >>

První směna za barem

Pamatuju si na svou první noc barmana,  jako by to bylo včera. O drincích jsem v té době nevěděl nic a koktejly byly pro mě španělská vesnice.

Jakmile začala hudba hlasitě hrát, neslyšel jsem vlastního slova natož hosty, kteří si chtěli objednat na baru. Měl jsem pocit, že jestli se nevezmu a neuteču a dokončím tuto první směnu, pak už zvládnu úplně všechno. Lidem jsem nerozuměl absolutně nic, někteří mi opakovali své objednávky pětkrát, prostě mazec. Nakonec jsem vydržel dalších pět měsíců.

Šílené víkendy barmana

O víkendech jsem pracoval za barem a přes týden většinou jako číšník. To nebylo nic pro mě, nepamatuju si pokrmy pořádně v češtině natož v cizím jazyce. Jen těžko jsem svému nadřízenému na směně vysvětloval nesrovnalosti na kase nebo s obsluhou pokrmů. Rád jsem pracoval na směně s Angličanama, kteří mi vždy pomohli s jakýmakoliv problémama. Obdivuju je, protože nebyli o nic méně vytíženi než já. Když bylo hezké počasí, zahrádka před podnikem byla úplně plná, doslova narváno a na ostatních patrech probíhaly uzavřené akce, o práci nebyla nouze.

Tiger Tiger manchester

Zkušenost k nezaplacení pro každého

Po půlroční práci v Tiger Tiger jsem byl rád za to, že jsem si našel další práci v golfovém klubu, i když to byla také práce barmana a napůl číšníka. Golfový klub byl proti zkušenosti na diskotéce procházka růžovým sadem. I přes tuto zkušenost nelituju ani minutu práce v klubu, byla to vynikající životní zkušenost a já zjistil, co mi v životě moc nejde.

 

Adam Wojnar 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: