První okamžiky v Anglii - nejistota, překvapení, úzkost i adrenalin, to vše je normální

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

I když chodíte v Čechách do kurzu anglického jazyka, nebo máte angličtinu na základní, následně na střední škole, v prvních chvílích můžete být cizí řečí hodně zaskočeni.

Manchester češka au-pair

Nedá se úplně připravit na první fráze, které na vás vychrlí anglicky mluvící pracovníci letiště v Manchestru, nebo rodina, která vás na letišti, případně obrovském londýnském autobusovém nádraží čeká.

Šokem projde každý „začátečník“

Nebojte se, s odstupem času bude na tyto okamžiky každý vzpomínat s úsměvem. I mě potkalo toto do mysli se vryté poznání. Netrpělivě jsem vyhlížela známou tvář kamarádky. Měla mě vyzvednout spolu s rodinou a být mi v prvních okamžicích oporou. Přemýšlela jsem, co budu dělat, když se nenajdeme. Všude spousta lidí, obří prostory, já, pocházející z vesnice a pohybující se po menších městech jsem skutečně byla nejistá.

Co si můžeš pořídit za vydělané peníze v Anglii? Je jen na tobě, kolik vyděláš >>

Naštěstí jsme se našli! Přivítali jsme se a já s hrůzou poslouchala, co na mě Kate, paní, u které jsem měla pracovat jako au-pair chrlí za slova, věty. Nerozuměla jsem jí téměř nic, ale snažila jsem se tvářit, jakože je všechno jak má být. Záhy však bylo mé tajemství odhaleno. Uměla jsem jen pozdravit, představit se, říct, že cesta byla v pohodě a to bylo tak vše. Vůbec jsem nestíhala rozlišovat jednotlivé slova, vůbec jsem nerozuměla. Angličtina, kterou na mne mluvili byla úplně jiná, než ta, na kterou jsem byla zvyklá ze škol.

Možné potíže s jazykem

Může se vám stát, že narazíte na někoho, kdo bude nepříjemný a nebude se mu chtít poslouchat, snažit se vás pochopit, porozumět tomu, co se snažíte říct. To je však velmi zřídkavé. Většina lidí je vstřícných, snaží se pomoct.

Manchester nazkušenou zážitkyProblém může být s dětmi. Já ho tedy měla. Kluci měli 6 a 9 a vůbec je nezajímalo, že jim ze začátku nerozumím. Nejdříve na mne normálně mluvili, po pár dnech je to přestalo bavit a se vším chodili za mámou. Nechtělo se jim vysvětlovat, co chtějí, nebo ukazovat, co to slovo znamená. A já se cítila trapně, že s každou prkotinou letí za rodiči, kteří mě požadavek kluků tlumočili.

Brzy si zvyknete

Naštěstí, náš mozek je jako houba a i když už není tak dobrý, jako u malých dětí, je schopen pojímat velké množství informací. První měsíc se jakoby aklimatizuje, začnete rozumět, co po vás kdo chce, po dalším měsíci začnete lépe mluvit.

Nenechte se odradit, snažte se ve volnu učit, dobré je chodit do školy. Poznáte nové přátele, můžete spolu chodit do kavárny, přátelit se, zjistit, že každý národ mluví trochu jiným anglickým přízvukem a budete si připadat úžasně, že se domluvíte s lidmi z celého světa.

Anglie je krásnou zemí s milými lidmi, a i když budete možná na začátku vystrašení, čekají vás výborné zážitky a ničím nenahraditelná zkušenost!

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: