Práce učitele/ky v Anglii. S hadrem a hamburgerem bychom neměli strávit zbytek života

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Ty tam jsou doby, kdy našinci viděli jako vrchol kariéry v UK práci v kanceláři či poradenském centru. Míříme výš a je to tak správné. 

Londýn pedagogPokud mluvíme anglicky na dobré komunikativní úrovni a máme jakoukoli kvalifikaci, není důvod někde za pár šupů vytírat podlahy a přivydělávat si o víkendech v Mekáči – to je samozřejmě dobrý začátek, ale s hadrem a hamburgerem bychom neměli strávit zbytek života.

Do Británie míří i mnoho vysokoškoláků a právem si kladou otázku, jak diplom co nejlépe využít. Přežili jste pět let na Pajdě a teď přemýšlíte, jestli se usadit a krotit divou zvěř v Čechách, nebo vyrazit do světa a zkusit se nějak uplatnit tam? Ale zároveň si říkáte, jestli  v Británii můžu vůbec učit? S mojí angličtinou? S mým přízvukem?

Co si zařídit před odjezdem do Anglie za prací >>

Hádám, že takhle uvažuje většina z nás, a ne nadarmo o nás cizinci říkají, že nemáme žádné sebevědomí. Jsem v Británii už třináctým rokem, z toho desátým rokem učím na základní škole. S přízvukem, který nezapře rodnou Šumavu, mám problém jen já; vedení školy mně bez problémů dalo na starost vyučování fonetiky, obsadilo do vedoucí pozice a okres mě zase povolal jako konzultanta pro „Early Years“. Ve velkoměstech, kde žijí miliony lidí zastoupené stovkami národností, akcent opravdu není problémem, pokud je tedy mluvčímu rozumět.

Tím jsme si odpověděli na otázku, jestli je angličtina a přízvuk problém. Není. Teď k samotnému učení – můžu v Británii pracovat jako pedagog? Jistě! Pokud máte kvalifikaci z Čech, není teoreticky nic jednoduššího než nechat si ji ověřit přes NARIC, speciální agenturu, které ověřuje zahraniční kvalifikace. Žádost se dá podat online přes https://www.naric.org.uk/ a za pouhých £55 můžete do několika týdnu obdržet QTS, tj. Qualified Teacher Status, který vám dá zelenou k následování učitele národů Komenského.

Kultura (nejen) v Anglii se mění >>

vyučuj a pracuj v AngliiNejsem si upřímně ale jistá, jaká je v tomhle případě naděje, že člověk práci učitele opravdu získá. Zvěsti, že mnoho učitelů opouští kvůli přetížení a velkým nárokům profesi, jsou sice pravdivé, ale zároveň to neznamená, že je tím pádem jednodušší najít místo. Školy samy jsou pod velkým tlakem Ofstedu (státní inspekce) a dávají si velký pozor, aby do svých řad povolaly lidi, kteří rozumí britským osnovám, jsou podle nich schopny samostatně učit, praktikují inkluzi a když je o půlnoci vzbudí, budou schopni zasvěceně mluvit o „britských hodnotách“. Málokterá škola proto sáhne po člověku, který zrovna přijel ze zahraničí, o místním systému má jen mlhavou představu a v životopise nulové zkušenosti z místních škol.

Přesto není vše ztraceno. Rozhodně se vyplatí požádat v nějaké místní škole o dobrovolnickou práci, případně se ucházet o pozici TA (teaching assistant), a získat tím rady a zkušenosti z první ruky. Šance na získání samotného místa učitele se ale několikrát znásobí, pokud se rozhodnete absolvovat program studia při zaměstnání, např. Teach First (www.teachfirst.org.uk ). Ten funguje na principu, že jste zaměstnáni jako učitel,pracujete ve třídě s jiným kvalifikovaným učitelem a postupně přebíráte zodpovědnost za třídu. Na rozdíl od studia PGCE ale dostáváte výplatu a neplatíte tak pár tisíc liber za roční studium. Další výhodou proč začít přes „Teach First“ či podobný program je, že škola vás bere jako studenta, a nebude proto mít taková očekávání, jaká by měla na plně kvalifikovaného pedagoga, a tím si kryjete vlastní záda.

Rád vzpomínám na své začátky v Anglii >>

Jsem nadšenou učitelkou a práce mě nesmírně baví; přesto je jen fér ještě dopsat, že ačkoli průměrný učitel má smlouvu asi na 32 hodin týdně, pracuje průměrně tak 50 až 60 hodin, a že školní den v Británii není jako v ČR jen vyučování tak maximálně do jedné hodiny, ale minimálně do 15.30. Kromě příprav, oprav sešitů, vytváření nástěnek, školení atd. jsou radostí britského pedagoga ještě data, jejich analýzy a vyvozování závěrů, nemluvě o denním kontaktu s rodiči, kteří děti ráno odvádějí a odpoledne vyzvedávají, a tím pádem kromě denní výuky musíte ještě řešit kapky do očí, pravidelné posílání dítěte na záchod či hledání šál, rukavic a mikin.

Pokud vás závěrečný odstavec neodradil a učení vás stále ještě láká, gratuluju, máte pro práci nejlepší předpoklady! Takže honem online zjistit detaily, a pokud máte dotazy, neváhejte a pište. Já jdu zatím vařit svíčkovou pro děti vlastní a stříhat vločky na nástěnku do školy. 

Alena (učitelka) z Londýna

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: