Rád vzpomínám na své začátky v Anglii

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Přistěhoval jsem se do Manchesteru v létě 2004, těsně po vstupu Česka do EU.

Rozhodl jsem se pro Anglii právě z důvodu vstupu do unie a volnému pracovnímu trhu v Anglii pro pracovníky z Čech. Jediné v čem se to lišilo, bylo, že kdysi nikdo nevěděl, co dělat a jak vlastně v Británii začít.práce v Manchesteru Anglie

Nikdo neznal systém, jak zajistit NIN pojištění, účet v bance, kde získat proof of address nebo co je to P45. Dnes je to velmi úsměvné, protože díky těmto šlamastykám dnes můžu radit ostatním.

Vše bylo velmi kostrbaté a paní na ÚP, která byla určená na styk s EU mi řekla, ať se jim ozvu a řeknu, jak to vše probíhalo, protože je to zajímá a mají nulovou praxi. Hurá, dobrá rada nad zlato jsem si říkal. Ve svých 22 letech jsem byl ale hodně pozitivní a nic mě nezastavilo.

Nepřipouštěl jsem si žádná selhání.

Začal jsem po týdnu pracovat pro místní rodinnou uklízecí firmu, viz foto. Nafasoval jsem služební auto a začal jsem jezdit po zakázkách. Kdysi byla minimální mzda £4,83 na hodinu. Dnes je to o libru a půl více. Pracoval jsem v rodinné firmě, kde mi pomohli s účtem v bance, pojištěním i bydlením. Lidi tam jsou velmi, opakuji ještě jednou, velmi vstřícní. Jsem za to moc vděčný ještě dnes. Mám rád Británii a místní lidi.

Na začátek jsem využil služby agentury, která během dalších dvou let několikrát zkrachovala, přejmenovala se a dnes už dávno neexistuje, díkybohu.

Začátky s prací v zahraničí jsou vždycky velmi zajímavé a s odstupem času úsměvné. Dělal jsem mnoho chyb.

Především tu zásadní, že jsem si neodkládal žádné peníze bokem, které by sloužily na zajištění do budoucna a na případné investice nebo třeba jako prvopočátek na důchod. Ruku na srdce, nic od státu nedostaneme, pokud jste narozeni roku 1981 jako já  nebo mladší.

Jakýkoliv nezdar je pro mě výzva a na své začátky v Anglii, v Manchesteru, vzpomínám rád.

 

Adam Wojnar

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: