Podnikání v zahraničí, v čem je jiné
Podnikání mimo Čechy nemusí být tak složité, jak se může zdát. Založíš si vlastní firmu přes internet, nikam nemusíš chodit a stojí tě to zlomek toho, co u nás. Na myšlenku podnikání mě přivedla nespokojenost v práci, proto jsem jich vyměnil přibližně 9 během pěti let.
Bylo jich mnoho, přiznávám, ovšem to, co jsem hledal, jsem v žádné z nich nenašel. Nešlo o špatné práce, to v žádném případě. Pracoval jsem od vedoucího v obchodě přes uklízeče, kde jsem měl své služební auto a skončil jsem až v londýnské bance. Po chvíli mě všechno přestalo bavit. Chtěl jsem podnikat.
Podnikat může začít každý
V Anglii může začít podnikat každý, nehledě na původ, finance nebo zkušenosti. Založení firmy je jednoduché, stačí si hodinku pohrát s online formulářem a za pár dní ti přijde certifikát s údaji o nové firmě. Nemluvím o živnostenském listu, ten v Británii vůbec neexistuje. Mluvím tady o anglické obdobě s.r.o., neboli limited (Ltd) Company.
Škola života, život v zahraničí>>
Služby účetního a další podpora
Účetního je také velmi jednoduché nalézt, na výběr je nepřeberné množství různé podpory od místních institucí, pokud se v tom nevyznáš. Účetní služby jsou však dražší, než u nás. Jen za roční uzávěrku, k tomu vyprodukování výplatních pásek pro jednoho zaměstnance, osobní daňové přiznání a pár rad okolo, platím svému účetnímu £1,300 ročně (asi 45,000.- Kč). Není to málo, jsou to však jedny z nejlevnějších účetních služeb v Anglii. U nás stojí podobné služby pár tisícovek.
Pokud umíš dobře anglicky a chceš odbornou pomoc, můžeš se obrátit na úřad. Ano, nedělám si srandu, opravdu ti úřad pomůže. V Manchesteru je to Greater Manchester Chamber of Commerce, dá se to přeložit komora pro rozvoj obchodu.
Vysvětlíš jim v čem podnikáš, co by tě zajímalo, například nevíš kudy kam se svým byznys plánem nebo hledáš investory a zástupce této organizace za tebou přijede až domů a to zdarma. Přesně tak, nic to nestojí.
Kdy na to v Čechách konečně přijdeme
Přes tuto instituci je možné seznámit se na místních setkáních s jinými podnikateli a investory. Je to jiný svět. Když poslouchám mé známé v Čechách, kolik stojí otevření s.r.o. a co je pro to nutné udělat, poobcházet úřady a jiné instituce, chytám se za hlavu a nedivím se, že Česko je tam, kde je. Konkrétně na 75. místě ze 148. celkově, abych byl přesný. Slovensko si vede mnohem lépe, než my a Anglie je na 10. příčce v jednoduchosti podnikání.
Máme toho stále co dohánět, především co se týká podnikatelského prostředí a myšlení, které znamená pomáhat druhým a nabízet neustále přidanou hodnotu a vážit si svých klientů, zaměstnanců a byznys partnerů. Nesnáším úplatky, různé pošťuchování vlivnějších přátel a podobné nesmysly. V tom se máme hodně co učit a bez zásadní změny myšlení nedoženeme nikdy například sousední Rakousko, Německou nebo vzdálenější Británii.
Adam Wojnar
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.