Podnikání po česku
Problematika s jedovatým alkoholem se rozrůstá a obětí přibývá. Nechtěl bych být v kůži vyšetřovatele, když veškerá pozornost je upřena na výsledky šetření. Zaráží mě fakt, že zřejmě za tím stojí honba za rychlým výdělkem.
Není to chyba ve výrobě, uskladnění nebo distribuci, ani žádný teroristický čin. Jen to poukazuje na zkaženou morálku. Za pár korun, které někdo vydělal rychlejším způsobem, umírají lidé.
Měl by se změnit přístup k podnikání. Jestli podnikatel v dnešní době bude mít na prvním místě pouze zisk a obohacení se, nemůžeme se v budoucnu ubránit podobným tragédiím. Dnes je to pančovaný alkohol, zítra to může být obchod s pitnou vodou, kde můžou být následky větší.
Prorazit ve světě businssu, kde vládne nadvýroba a trhy jsou přesyceny, není jednoduché. Navíc nabývám dojmu, že u nás stále převládá stále názor, že podnikání znamená myslet pouze na sebe a ostatní jen ať platí, když jsou hloupí. Kdyby s podobným přístupem vedl Student Agency pan Jančura, nikdy bychom neměli konkurenci v dopravě, jak máme dnes. Z těchto zdravých konkurenčních bojů vyjde vítězem vždy zákazník a tak by to mělo být. Teď však nemluvím o konkurenci pouze na oko našich slavných mobilních operátorů, kteří stále drží při sobě a ceny se nehnuly léta. V zahraničí míří stále níže.
Podnikatel u mnoha lidí stále znamená sprosté slovo, za což mohou divoká devadesátá léta. Zdejší prostředí se musí změnit, chceme-li být konkurenceschopná země. Prostředky na to máme, zejména vynikající mladé studenty, kteří jdou bohužel do zahraničí za lepšími podmínkami. Jde především o obory zdravotnictví a IT.
Když se podíváme na Británii, vidíme jiný model. Úřady neházejí klacky pod nohy malým živnostníkům a nedusí je byrokracií, která u nás nemá obdoby.
Úřady v Británii pomáhají problémy řešit a ne je vytvářet. Když v Británii zaměstnáváte pracovníka, nemusíte platit za něj nesmyslně znovu sociální a zdravotní pojištění, které stejně odvádí on sám. Podnikatel už tak musí čelit konkurenci, prát se s krizí, vyvíjet nové produkty, řešit měnové výkyvy, padělky z Číny, zaplavovaní trhu levnými a nekvalitními produkty a k tomu ještě válčit s úředníky a dvojitým zdaněním. Vždyť podniky zaměstnávají pracovníky a přispívají k rozvoji celé ekonomiky. Proč stát hledá možnosti umělého vytváření pracovních míst, která jsou velmi drahá a nepodporuje podnikání? Proč stát nepodporuje drobné podnikatele daňovým zvýhodněním a úlevami? Odpověďí je, stát nemá zájem zaobírat se těmito věcmi. Politici jsou zaneprázdněni svou kariérou.
Stát podnikatelům vůbec nepomáhá, svědčí o tom výsledek průzkumu publikovaný serverem finančninoviny.cz: „Nízká míra daňové jistoty a časté změny daňových zákonů podle většiny tuzemských firem negativně ovlivňují nebo dokonce přímo poškozují jejich podnikání. Vyplývá to z červnového průzkumu společnosti Deloitte“.
Podnikatelské prostředí a vnímání podnikání se musí změnit. Nesmíme hledět pouze na náš prospěch a vidět pouze vlastní zisk. Posláním firmy by mělo být vylepšení, zjednodušení života zákazníka, řešení problému. Když tohle bude hlavní motivace, až pak bude následovat zisk a můžeme si ušetřit korupční skandály a vyhneme se například pančování alkoholu.
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Blog.