Jsi zde:  Huradosveta.cz > Blog


Nepostradatelná zkušenost

Přečti si další tipy z kategorie Blog

Zájem Čechů o práci a život ve Velké Británii je stále velký. Před rokem 2004, než jsme vstoupili do EU, se dal počet přihlášených na úřadě pro pojištění (National Insurance Number) počítat na desítky měsíčně. Po vstupu se číslo vyšplhalo až k hodnotě okolo tisíce nových žádostí měsíčně.

Světové ekonomiky snad ve všech zemích jdou od desíti k pěti nebo aspoň razantně zpomalily. Práce je méně, nezaměstnanost stoupá, nepokoje narůstají a do vlády, nejen u nás, se dostávají levicově orientované strany, které prosazují zvyšování všech možných daní. Nechci zde však mluvit o politice nebo ekonomice, ale o zájmu krajanů navštívit nebo dlouhodobě žít ve Velké Británii

Zájem Čechů o práci a život ve Velké Británii je stále velký. Před vstupem do EU odjíždělo na ostrovy zanedbatelné množství pracovníků, šlo spíše o au-pair nebo studijní pobyty. Jakmile Česká Republika vstoupila do Evropské Unie, nárůst pracovníků z celé východní a střední Evropy byl enormní. Podívejme se proto na konkrétnější čísla a statistiky.  money

Před rokem 2004, než jsme vstoupili do EU, se dal počet přihlášených na úřadě pro pojištění (National Insurance Number) počítat na desítky měsíčně. Po vstupu se číslo vyšplhalo až k hodnotě okolo tisíce Čechů měsíčně. Šlo o velký bům, který zaznamenal vrchol v roce 2007, kdy se registrovalo na úřadě pro získání pojištění přibližně 1300 lidí měsíčně. Toto tempo se však velmi zpomalilo a v první polovině roku 2012 to bylo již jen přibližně 600 lidí měsíčně. I tak je to stále vysoké číslo.  

V Británii žije zhruba 40 až 60 tisíc krajanů. Britský statistický úřad neuvádí, kolik lidí se z Británie odstěhovalo, zaznamenává pouze nové přihlášky. National Insurance Number je nutné k odvádění daní a sociálního pojištění. Bez tohoto čísla Britští zaměstnavatelé nikoho nezaměstnají. Proto jsem použil k získání přesnějších statistik tento zdroj. Blíže o pojištění a daních v jiném článku zde

Důvodem migrace krajanů do Británie je stále možnost naučit se anglicky, poznání rozdílné kultury, předpoklady na vyšší mzdu, pracovní příležitosti a zkušenosti, které se dají využít po návratu zpět domů. Co se výdělků týká, tak jen pro srovnání, průměrná mzda ve Velké Británii v minulém roce byla po přepočtu 67 250 Kč měsíčně. V České Republice v první polovině roku 2012 to bylo 24 626 Kč. Rozdíl tedy markantní.

Nezaměstnanost je srovnatelná, na rozdíl od průměrné mzdy. Nezaměstnanost v Británii je 7.9%, u nás 8.2%. Podívejme se také na průměrné měsíční mzdy ve *vybraných oborech ve Velké Británii (převedeno kurzem 31 Kč za libru)

IT specialisté 105 000 Kč

Lékaři - obvodní a zubaři 149 800 Kčpeníze

Bankovnictví 115 500 Kč

Výroba 84 050 Kč

Školství 75 500 Kč

Pohostinství 67 250 Kč

Musím hned dodat, že nelze pouze srovnávat průměrné mzdy nebo výdělky ve vybraných oborech. Důležité jsou také náklady na život. Mobilní operátory tady rozebírat nebudu, ti jsou snad všude jinde v Evropě levnější než u nás, více o tomto tématu zde. Ceny potravin jsou srovnatelně drahé. V Británii je to horší s bydlením. Jestli byste chtěli bydlet sami v bytě 2+1, pak v Manchesteru zaplatíte za podnájem přes 500 liber měsíčně. 

experienceK této částce si připočtěte ještě náklady na teplo, elektriku, internet, televizi, vodu a podobně. Vyšplháte se i s nájmem na 800 liber za měsíc. Jestliže vyděláte mezi 1000 až 1300 librami měsíčně, jen z těží si člověk může dovolit takový byt a ještě něco ušetřit. Proto nabízíme alternativu levnějšího ubytování za 215 respektive 270 liber měsíčně se všemi ostatními službami (voda, elektrika, plyn, internet atd.). Další možností je bydlení “ve svém” bytě s kamarádem a náklady jsou pak razantně nižší.

Ve výsledku to znamená, že vydělat peníze se v Británii stále dají a práce, především té nekvalifikované, je stále dostatek. Důvodem je, podobně jako všude ve vyspělém světe, že tamním místním lidem není tato práce moc po chuti. Pak si k tomu připočtěte možnost naučit se jazyk v tom nejlepším prostředí, poznání nové kultury, jiného způsobu života, získání zkušeností a to vše pouze 2,5 hodiny letu z Prahy.Život v zahraničí, ať už v Británii nebo jiné zemi, není pro každého z nás. Podle mě je ale výborná jakákoliv zkušenost se životem mimo svou vlast k nezaplacení ať je jakkoliv dlouhá. Proto doporučuji vycestovat do zahraničí každému.

 

*Vybrané pracovní obory nejsou rozděleny do managerských nebo jiných pozic, jsou zde zahrnuty veškeré pracovní pozice. Více se můžete dozvědět na webu jedné z předních pracovních agentur v Británii zde.

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Blog.

Naplánuj si cestu: