Na vlastní kůži - Skotsko

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Chci jet na výlet! Velká Británie není jen Londýn s Buckinghamským Palácem, hodinovou věží Big Ben a Tower Bridge. Je to především země, která toho umí nabídnout mnohem více. Stačí jen najít to správné místo.

Skotská krajina cestováníS kamarády jsme chtěli utéct z té obvyklé pracovní rutiny, a proto jsme se rozhodli zvednout se ze židlí a navštívit zemi, která je známá díky nejlepší whisky na světě. Nevím, co mě tolik lákalo, ale chtěl jsem se do Skotska podívat. Nechtěli jsme nic plánovat, stačilo nám si jen zabookovat jízdenky a taky hotely, kde přespíme. (Jízdenky po celé Británii si můžete objednat na stránkách autobusových společností NationalExpress, Megabus nebo na webu Booking.com.

Glasgow bylo první zastávkou na našem krátkém výletě po Skotsku. Od Manchesteru je vzdálenou přes 5 hodin cesty a když si jízdenku zamluvíte dostatečně v předstihu, vyjde vás na něco kolem £10. 

Stačila hodina cesty a už se krajina měnila z nudných rovin na zajímavé kopce s neskutečně krásným, zeleným porostem, trávy, na kterém se pásly ovce. Asi čtvrt hodiny po tom, co jsme dorazili, jsme si uvědomili, že se nacházíme úplně v jiné zemi. Jiná architektura, jiné podniky, jiní lidé, takoví více klidní… Takové, spíše mladé město.

Předem jsme si našli bydlení pro tři v hotelu Ibis Budget, který jak již název napovídá, patří k síti hotelů, které jsou finančně vstřícné, hlavně pro mladé lidi. Jedna noc nás každého vyšla na £15 i se snídaní.

Druhý den jsme pokračovali směrem na východ. Za hodinu jsme dojeli do hlavního města Skotska, do Edinburghu. Tentokrát jsme si zamluvili hostel v okrajové části Leith. Ubytování bylo sice o něco dražší, zato však na nás dýchala rodinná atmosféra útulného pokojíčku se starožitným nábytkem.Skotsko loďky

Moc jsem chtěl vidět moře, a tak jsme se vydali na cestu k pobřeží. Na mapě to vypadalo jako pár set metrů, ale šli jsme přes tři hodiny. Po cestě jsme se zastavili, abychom si koupili menší občerstvení. Jaké však pro nás bylo překvapení, když nám místo bankovek s hlavou královny Alžběty, obsluha vrátila úplně jiné peníze. Později jsme po Skotsku nasbírali vícero druhů peněz a usoudili jsme, že si asi každá skotská banka vydává své vlastní peníze.

Na pláži Porto Bello jsme si koupili nějaké víno a povídali si, naslouchajíc burácení vln a studeného větru. Byla už tma, ale byl to opravdu zážitek ležet na písčité pláži v bundě a zimní čepici.

Navštívili jsme také Scotch Whisky Experience a výrobnu kiltů. Chtěli jsme to ještě stihnout do ZOO, které je prý údajně velmi oblíbené, ale byli jsme už dost vyčerpání.Následujícího dne jsme se šli podívat do centra Edinburghu. Něco tak krásného jsem ještě neviděl. Všudypřítomní dudáci a typické modré vlajky na nás číhali na každém kroku. Nedaleko se tyčil známý Edinburgh Castle, na který jsme se udělali krátký výšlap.

Je to celé jen o tom něco vidět, zažít a taky si pročistit hlavu.

Autor: Michal Zelba

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: