Míle či kilometry? Vyznej se v jednotkách

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Máloco mi po příjezdu do Británie v roce 2002 způsobilo tak silný kulturní šok jako návštěva místní tržnice. Z košíků a krabic se mnou flirtovalo čerstvé, šťavnaté ovoce, o kus dál zase prodavači předváděli úchvatné látky. 

cukrárna AnglieŠok nebyl ale způsoben tím, že temperamentní prodavači hlasitě přeřvávali jeden druhého v cockney akcentu, ale že jsem naprosto nechápala nápisy typu £2/lb, £1 per yard atd.

Prodavači byli taky velmi nápomocní, a na můj dotaz, kolik že to stojí, odpověděli jen: „Two pounds per pound, darling”, takže jsem se znovu ocitla v pozici mrtvého brouka na suché větvi. Internet byl tehdy ještě v plenkách, mobily velké jak pádla měli kapacitu 10 sms, takže o vygooglování informací na telefonu nemohla být ani řeč.

Petr Kaiser: "Do Anglie jsem přijel hlavně studovat" >>

Británie sice od roku 2009 musí používat metrické jednoty (s výjimkou piva, cideru a mléka), vzdálenosti může ale dál uvádět v mílích. Nakupování v supermarketech se tím sice nám imigrantům zjednodušilo, ale všechno ostatní dál žije v imperiálních jednotkách:

Otevřete si knihu receptů – ingredience jsou v uncích. Vašim známým se narodilo miminko – váhu vám udají v librách a uncích, a čekají na vaši reakci. Porovnávají si vaši britští přátelé svou výšku?

tržnice AnglieJistě tak činí ve stopách a palcích. A jak daleko že je to do Cambridge? Neradujte se, že je to blíž, než vy jste mysleli – určitě jste byli poučeni v mílích, a ne kilometrech.

Jak otevřít bankovní účet v Anglii >>

Po léta jsem se snažila zapamatovat si, kolik je přesně co, ale neb nejsem zrovna matematický typ, tápu. Takže pro Einsteiny jsou konkrétní údaje v závorkách, a my normální lidé se spokojíme s následujícím základním přehledem a mnemotechnickými pomůckami:

1 oz (1 ounce)unce = necelých 30 gramů (28.3 g)

1lb (1 pound)libra = necelé půl kila (0,453 kg). 1 kg = 2.2 libry

1 pt (1 pint)pinta = trochu víc než půl litr (568ml)

1 st (1 stone)stone, „kámen”  = 6,3 kg

Když už jsme se zmínili o těch miminkách – průměrná váha novorozenců je 3,5 kg, což je 7.7pounds. Cokoli je nad to, můžete pochválit jako velké miminko, cokoli je pod to, můžete říct, že to je milé či roztomilé, a budete pozorní posluchači. 

1 in (inch)palec = zhruba polovina malíčku (25,4 mm)

1 ft (foot)stopa = dlouhé jako pravítko (30,4 cm)

1 yardyard = necelý metr (90,4cm)

1 milemíle = kilometr a půl (přesněji 1609m)

A protože už nežijeme v roce 2002, utěšujme se tím, že když všechno ostatní selže, jsou tu mobilní data a na nich strýček Google! 

Alena z Londýna

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: