Petr Kaiser - Do Anglie jsem přišel hlavně studovat

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Do Anglie jsem se rozhodl vycestovat, protože život v ČR mi moc nevyšel. Důvod, proč jsem zvolil zrovna UK, byl asi jazyk, protože  jsem si myslel, že mám alespoň minimální znalosti angličtiny.

Anglie práce huradosveta.cz Petr KaiserManchester mi doporučili známí, kteří tady po nějaký čas žili. Agentura Huradosveta mi byla rovněž doporučena. 

První dojmy po příletu byly  - ´Proboha kde to jsem?´ Popravdě musím říct, že pocit toho, že jste úplně někde jinde, i když jen něco málo pres tisíc km od domova a nejistota, do čeho jsem se dostal, tak toho jsem se neubránil. Jsem z malého města, co má i s okolními vesnicemi tři tisíce obyvatel, tak se nebylo čemu divit, že vše kolem bylo chaotické.

Vašek: "Manchester je hezké město, jsem rád, že jsem odjel" >>

Anglický sharehouse je něco, co se musí vydržet do doby, než se rozhodneš pro své vlastní bydlení, ale jako začátek pro život v UK to stačí.

Musím říct, že jsem mel asi štěstí a jak se říká, byl jsem ve správnou dobu na správném místě. Nabídku práce jsem dostal za necelé 3 dny. Neznám důvod proč a ani recept na to, jak rychle najit práci.

Nezáleží na tom, co máte v CV, nejdůležitější je pohovor. Během 14 dni jsem dostal 3 nabídky práce, ale okolnosti mně dostali do restaurace, kde jsem už pres rok. 

Zdravotní pojištění před cestou do Anglie, jak na to >>

Angličtiny bych se nebál. Odjížděl jsem jako kluk, a to můžu říct upřímně, který měl velmi malé znalosti angličtiny.  Mluvit anglicky v ČR je úplně něco jiného než realita tady. Lide jsou v Manchesteru zvyklí na cizince a dokáží si hodně věcí domyslet. Jsou trpěliví a vaší špatnou gramatiku většinou přehlížejí. 

"Moje první zkušenost byla, když jsem byl zarizovat NIN. Nikdy jsem se tak nezasmál na úřadě jako tady."

Srovnatelnost s českými úřady a anglickými je prostě nesrovnatelná. Možná jsem narazil na skvělí lidi, ale vše bylo perfektní, rychle a především všichni byli milí a usměvaví. Ať už máte angličtinu jakoukoliv, oni jsou na to připravení a ví co dělat.

"Když se mě zeptala paní na moje telefonní číslo, řekl jsem ji to automaticky v němčině. Pohled a úsměv paní, co seděla naproti mě, mi dal najevo, že je něco špatně."

Za účty v bance se tady nic neplatí, což je také velké plus oproti ČR.  Můžete si nechávat posílat výpisy a všechno je zdarma. Veřejná doprava je poměrně drahá i pres to, že pobíráte anglický plat. Pro lidi, co mají šanci se dostat do práce na kole, je to určitě výhoda.

Unikátní Manchester. Vezmu tě tam, kde to nikdo nezná >>

První, co mě nejvíc udivilo, bylo to, jak jsou lidé na sebe milí a to myslím jak v obchodech. Počínaje pozdravem, počkáním než si nákup zandáte do tašky a do konce i popřáním pěkného zbytku dne. Děkovaní autobusakovi po každé, co opustíte autobus, je samozřejmé.

Nemůžu říct, jestli to byl měsíc nebo víc, ale každopádně teď už se tu jako doma cítím. Pracuji v poměrně luxusní restauraci a za dobu co jsem tam, jsem mněl tu čest potkat spoustu známých osobností, jako například Wayne Rooney, Marouane Fellaini, Coleen Rooney, Chris Smalling, Michael Carrick, James Bay a mnoho dalších. Jsou to fotbalisti místních klubů Manchesteru United nebo City. Nicméně, práce je to stejně stresující jako jakákoliv jiná, ať už se setkáte s kýmkoliv. 

Ve volném čase se snažím sportovat, chodím do fitness centra, hobby bohužel žádné nemám, protože na ně není čas. Snažím se žit, jak jen to jde a to něco stojí.  Nějaké sny a přání stále mám.

V Manchester je stále co dělat a vždy se něco děje. V obchodech si každý něco najde. Je ještě spousta míst, kam bych se chtěl podívat.

"Bude to možná znít divně, ale až v UK mě začala škola bavit."

A co dál? Sám přesně ještě nevím. Šancí mnoho a příležitostí je spousta.

Petr Kaiser

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: