Jsi zde:  Huradosveta.cz > Blog


Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem.

Přečti si další tipy z kategorie Blog

“kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem”. Na první pohled jasná záležitost. Jednoho rána jsem se vzbudil a napadlo mě, co tím přesně vlastně myslel. Možné odpovědi byly hned tři!

Uvedu raději na příkladu. Než jsem jel do Anglie pracovat, žít, studovat, prostě cokoli, tak jsem moc anglicky neuměl. Řekněme, že jsem uměl pouze česky, základy angličtiny nebudu počítat.Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem

Po nějaké době jsem se naučil obstojně anglicky, takže se logicky domluvím s lidmi v zemi, kde se mluví anglicky.

Doteď je vše jasné. Trošku výrok rozeberu. Mě zajímá však, jestli to znamená, že se nyní domluvím s anglicky mluvícími lidmi, znám jejich řeč, tak mě nyní berou jako člověka, lidskou bytost, protože k ním mohou rozmlouvat?

Když umím anglicky, tak mě všichni, kdo mluví touto řečí, berou jako člověka a doposud mě jako člověka nebrali, jen kvůli jazyku? Možná trochu divné, všichni jsme lidi, ne na základě jazyka, barvy, místa narození, věku nebo pohlaví přece.

Nebo je vše jinak a jakýkoli jazyk, který se člověk naučí, tak myslí a vystupuje trošku jinak v tom daném jazyce, než ve svém mateřském, tudíž může být brán jako jiná osobnost, čili jako “nový člověk“? Vidím to na sobě. Když postavím úplně stejný text, konverzaci nebo video, který jsem vytvořil v češtině a srovnám s tím samým v angličtině, nemůžu si pomoct, ale vše se trošku liší, pokud tedy nechci překládat slovo od slova a myslím v angličtině.

Liší se ve způsobu vyjadřování, použitými tvary, časy, větami, ale myšlenka je skoro stejná. I ta se však může trošku lišit. Technicky používám dvě osobnosti. Všiml jsem si toho při natáčení videí ve dvou jazycích, jednou v češtině a pak angličtině, na to samé téma.

Nebo je to úplně blbě tady uvedeno a řeč v tomto výroku znamená jakýkoli způsob dorozumění se? Počítá se i rukama nohama jako řeč? Řeč těla (bodylanguage)?

Prostě nevím, není to chyták. Jen chci poradit a objasnit to. Jaký je váš názor, moc mě to zajímá, ať je to správně nebo není.

Dejte vědět na Facebook stránku HuraDoAngli.cz. Rád uvidí vaše postřehy a názory.

 

Adam Wojnar

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Blog.

Naplánuj si cestu: