Jak Británie pomáhá uprchlíkům?
Není to tak dlouho, co premiér David Cameron prohlásil, že si nemyslí, že pustit více uprchlíků do Británie je nejlepší řešení.
Británie je, stejně jako mnoho evropských národů, rozdělena v názoru, jak se k přílivu uprchlíků postavit – empatičtější obyvatelé volají po okamžité praktické pomoci, zatímco racionální typy se snaží vidět problém v širších perspektivách. Příležitost si samozřejmě nenechá ujít ani pravice s hanlivými, až nenávistnými, ale samozřejmě nepodloženými komentáři o zneužívání systému.
Před pár dny však oběhla svět fotografie mrtvého syrského batolete, vyplaveného na turecké břehy. Mnoho světových deníků se shoduje, že tento umlčený chlapeček mluví hlasitěji, než všichni politikové, a BBC dva dny poté řešila na titulní stránce otázku, jestli způsobí průlom v přístupu k řešení problému. Faktem je, že také neoblomný Cameron se teď už nechává slyšet, že Británie se bude na tišení největší imigrační vlny od druhé světové války více podílet.
Sýrii opustili od vzniku konfliktu čtyři miliony obyvatel. Azyl byl ve Velké Británii udělen v posledních čtyřech lidech jen pěti tisícům žadatelů a pouhých 216 v posledních dvanácti měsících.
Vláda ale prohlásila, že vynaložila £900 milionů na pomoc syrským uprchlíkům; nemálo těchto peněz šlo na praktickou pomoc stovkám tisíců lidí v uprchlických táborech v Turecku, Libanonu a Jordánu. Británie také dává každý rok miliardy liber na ostatní zahraniční pomoc – mnohem víc, než ostatní evropské země.
První okamžiky v Anglii - nejistota, překvapení, úzkost i adrenalin. To vše je normální >>
Britská vláda se ocitá uprostřed dvou mlýnských kamenů. Zevnitř ji tlačí vlastní volební slib omezit imigraci, z vnějšku tlak EU a Spojených národů. Vláda tvrdí, že většina Syřanů se nechce natrvalo usadit v Evropě, ale rádi by se jednou vrátili domů, a tak je podle nich rozumnější investovat peníze do vyřešení politické krize než prostě otevřít hranice tisícům uprchlíků.
Zatímco politici debatují, prostí lidé prostě pomáhají. Největší světový hudební festival Glastonbury daroval několik stovek holinek do uprchlických táborů poblíž Calais. Jiní lidé zas shromažďují darované stany, boty a další potřebnosti, a odvážejí je, kam je potřeba. Připravují se pochody na podporu uprchlíků a vznikají petice, které požadují, aby britské vláda přijala svůj “spravedlivý podíl” (fair share) uprchlíků.
Vláda zatím odolává a drží se své imigrační politiky, ale tlaky ze všech stran rostou: Fotky a videa, která se v poslední době virálně šíří po sociálních sítí, ukazují Syřany jako obyčejné, ale nesmírně zoufalé lidi, a ne jako sprosté a vychytralé zloděje sociálních dávek...
Video organizace Save the Children s názvem “This can happen to anyone” (Toto se může stát každému) má přes 49 milionů shlédnutí na youtube a téměř 800 000 sdílení na FB.
Alea z Londýna
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.