6 vánočních věcí, o kterých jste nevěděli, jak se v Anglii slaví
Jaké mají Britové zvyky na Vánoce, o kterých nevíme? Co tě může překvapit, když budeš pozvaný nebo pozvaná na svátky do Britské rodiny.
Do jisté míry, komercializace nám vzala Vánoce. Nebo jsme si je vzali my sami?
Ze svátků pohody a rodinných setkání, se stal shon za nekončícím utrácením svojich těžce vydělaných peněz nakupování věcí, jen abychom se zavděčili a aby přece ten druhý neutratil více, než jsme utratili my.
Mnoho lidí utrácí jako bezhlaví, kupují rodině a blízkým drahé dary, které si dnes už každý vydělávající může koupit sám a to kdykoliv v průběhu roku.
Navíc nikdy nepotěší více dar, který jste nechtěli. Naštěstí už i u nás se dají věci do 30 dnů vrátit bez remcání obchodníků. Díky za ty dary.
To je pravidlo skoro úplně všude v západním světě. Ale teď už konec polemizování. Pojďme se podívat na šest rozdílů mezi oslavami v Anglii a u nás.
1. Dopisy s přáními dětí pro Santa Clause se umísťují do poštovní schránky. Po vyzvednutí se přečtou dětem a pak se spálí v krbu. Údajně tak jdou komínem přímo Santovi na Severní pól.
Když už nic, tak se šetří aspoň za poštovní známky. Britové byli vždy spořivý národ.
Odlišné svátky a přes to stejné. Vánoce v UK >>
2. Ponožky se dávají přímo dětem na postel místo na krb jako v USA. Santa se dostane takhle blíže k dítěti a jeho tajným přáním. Zní to děsivě, když si představím cizího chlapa v pokojíčku dítěte J Nezbývá než popřát hezké sny.
3. Santa Clausovi se nechává sklenička brandy a minced pie připravená na stole. Santa je přece dospělý, tak ať si také užije svátků.
4. Vánoční koruna. K dostání jsou po otevření Christmas crackers, které leží všude na stole při oslavě.
Crackers vypadají jako naše bonbóny, salonky, ale několikanásobně větší.
Ovšem s tím rozdílem, že nejde o čokoládu, ale najdeš v nich vtip a malou věc (papírovou korunku).
Papírová korunka na hlavě je absolutní nutnost nosit na Štědrý den při rodinné oslavě.
5. Boxing Day. Je to den, kdy dostávají Britové dárek zabalený v krabici (v boxu) od svého bosse. Nebo je to tradice, kdy se chudým a potřebným balí (boxed up) dárky hned druhý den po Vánocích do krabic, aby také ze svátku něco měli.
Nevím, přiznávám se. Ať je tradice jakákoliv, název Boxing nedává moc smysl haha.
Jak skvěle se dají strávit Velikonoce v Anglii >>
6. Vánoční stromek a výzdoba musí jít z domu do 12 dní po Vánocích, jinak hrozí celoroční smůla. Něco podobného by mohlo být i u nás, když vidím opadané stromky, ale stále vyzdobené až do konce ledna.
Obych řekl pravdu, dárky jsem ve své rodině zrušil už před lety a všichni si to pochvalují. Dárky jsou super pro děti, to ano. Mezi dospělými už to ztráci na své kráse.
Pak se člověk může soustředit na věci, které jsou ty nejpodstatnější, k nezaplacení a nevyměnitelné. Rodina, klid, pohoda a radost.
Netvrdím, že tohle je jediná správná cesta, jak na svátky pohlížet. Každý to máme přece jen jinak.
A jak to máte u sebe doma vy? Shon nebo pohoda?
Zdroj inforamcí http://www.anglotopia.net/anglophilia/christmas/british-christmas-british-christmas-anglophenia-video/
Adam Wojnar
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.