Odlišné svátky, ale přesto stejné – Vánoce v UK

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Co je to Christmas pudding, kudy chodí Father Christmas nebo proč nechodit na poštu? Kapr se dá také v Británii pořídit... čtěte dále, protože nastala doba svátků a kouzelných vánoc “po anglicku“.

Svátečně už od 6. prosince

Angličané se připravují na vánoční svátky již od 6. prosince. Obchodní dům Harrods v Londýně má ozdoby už od konce srpna! Zbytek Británie následuje pozvolna v září a říjnu.Harrods-London-Christmas

Rodiny si zdobí své příbytky, navštěvují se s rodinou a domlouvají se na přípravě, nebo průběhu vánoc, posílají si vánoční pohledy, připravují punčochy na vánoční nadílku. Nechybí ani úklid, stejně jako u nás. V noci mezi 24. a 25.12. děti čekají, že je přes noc navštíví Father Christmas, neboli Otec vánoc.

Kapr v Anglii?

Češi, kteří přijeli do Británie za prací nebo za jiným životem se i přes tyto odlišné kulturní rozdíly setkávají, aby trávili Vánoce společně a slavili po česku. Setkávají a slaví společně, protože jsou vzdáleni od domova od svých příbuzných a rodin. V Británii se dá koupit i kapr. Je několikanásobně dražší než v ČR, ale co bychom pro vůni domova v zahraničí neudělali. 

Nechoďte na poštu!

V Británii je stále velmi zažité posílat si vánoční přání a pohledy klasickou poštou. Většinou se jedná o otevírací přání, které jsou předtištěna. Odesilatel a členové jeho rodiny se jen podepíší, nezapomenou doplnit znak X v počtu členů rodiny, což značí polibek od každého z nich.

Když jsem šel na poštu posílat dokumenty, čekal jsem ve frontě, která se táhla až ven. Nikomu nedororučuju nechávat posílání čehokoliv na Vánoce.

Co je to Christmas puddingchristmas-pudding-english

Rodiny nepečou vánoční cukroví, kupují si je, zato ale připravují zdlouhavý, tradiční vánoční švestkový puding. Není to mléčný krém, jako u nás. Je to hutný koláč… Je velmi trvanlivý a rodiny ho pak jí příležitostně i několik měsíců. Často je poléván alkoholem.

Kudy chodí Faterh Christmas?

Ve Štědrý večer děti připraví na římsu krbu speciální punčošku, některé zase pověsí povlečení od polštáře na pelest postele a Father Christmas jim do nich nadělí dárky. Chodí komínem a přepravuje se za pomoci sobů.

Ráno vše začíná. Děti lítají po domě a nutí rodiče vstávat. Rozbalují se dárky a připravuje se slavnostní stůl. Krocana, hlavní jídlo dne, krájí hlava rodiny. Na stole nechybí vánoční švestkový puding, ovoce, cukroví…

Než však začne hostina, proběhne přípitek a také se otevřou speciální vánoční trubičky, které vypadají jako velké bonbóny, které ukrývají nějaké malé překvapení.    

Boxing day

26.12. nastává Boxing day. Název je odvozen od kasiček, které jsou umístěny v kostelech. Právě tento den se otevírají a obdarovávají se chudí lidé. Odměnu by měli dostat i ti, kdo se starají o domácnosti a přináší jim užitek, jako jsou uklízečky, služebné, zahradníci, pošťáci…

Vánoce sice v Anglii probíhají hodně odlišně od těch našich, vůbec o nic je to ale neobírá. Jsou stejně krásné, kouzelné, plné světýlek a lidí, kteří jsou na sebe milý a vlídnější, než v jinou roční dobu. Jen toho sněhu je docela málo.

Když se podívám na připravenost místních odklízecích služeb, jsem rád, že tam moc nesněží.

Hezké Vánoce všem... Adam

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: