V Anglii neprší? „Suchý leden“
Ne, v žádném případě to neznamená, že by v Anglii v lednu nepršelo, ba naopak! A to buďme rádi, že nesněží, protože to by pak nastala národní kalamita – za ta léta vím, o čem mluvím... No ale k věci.
Zatímco v Česku vrcholí v lednu plesová sezóna, při níž se leckdo rád napije či opije, nebo ještě hůř zřídí pod obraz, v Británii si většina lidu dopřeje blízké setkání s flaškou už v předvánoční době na podnikových večírcích.
Poslední pomyslnou tečku za radovánkami udělá Silvestr, načež je na čase vystřízlivět, dát sváteční prostopášnosti sbohem, a ponořit se do zdravé reality všedních dní.
V Česku jsou Angličané vnímáni hlavně jako národ, který miluje čaj, a o tom, že také velmi milují alkohol, se zas až tak moc nemluví – jen Pražané asi trošku tuší, neb mají bohaté zkušenosti s výkendovými chlastacími nájezdy mladých Anglánů.
Poznej britskou kulturu na vlastní kůži. Život a práce v Anglii >>
Britský národní statistický úřad loni uveřejnil zprávu, kde si můžeme černé na bílém přečíst, že mnoho lidí na ostrovech pije nad míru, přičemž nejvíc si přihýbají ti, kteří vydělávají přes £40.000 ročně.
Nejoblíbenějším nápojem Britů je víno. To mě nepřekvapilo, soudě podle toho, jak se v brexitových zprávách neustále řeší to, že porostou ceny vína, případně kolik flašek si budeme moct po úplném vystoupení vozit z Francie.
Jak je to se Skotama a jejich spořením? Jsou opravdu takové držgrešle, jak se říká? Více zde >>
„Suchý leden“ je novodobý britský zvyk vzdát se po celý leden jakéhokoli alkoholu, a od roku 2014 je to dokonce ochranná známka charitativní společnosti Alcohol Concern. Přestože je to jen několik let stará iniciativa, která jde navíc proti proudu (vína), téměř každý pátý dospělý letos slibuje, že v lednu nespolkne ani kapililinku alkoholu.
Zastánci „suchého ledna“ hovoří o výhodách, které abstinence poskytuje – více času pro sebe a pro rodinu, ušetřených peněz, zdravější životní styl, udržení si váhy, lepší sebevědomí a nálada, kvalitnější spánek, víkendy bez kocoviny, větší šance podpořit charitu.
Podle výsledků průzkumu z minulého „suchého ledna“ omezilo 67 % účastníků pití alkoholu i po celý zbytek roku, a 8% dokonce zůstalo „suchých“ úplně.
Kritici inciativy ale zase hovoří o tom, že spousta lidí si lednovou abstinenci vykládá tak, že o to víc mohou pít v únoru, a kampaň, která má mimo jiné za cíl celkově ozdravit pitné návyky, pak může způsobit víc škody než užitku. Rozhodnout se ale musí každý sám.
Zapřisáhlí abstinenti si tedy v lednu mnou ruce, a ti ostatní si snad připomenou, že pít se má s mírou (a ne s Mírou), že po vodě se netloustne a že černý čaj je přece jen levnější než flaška bílého!
Alena z Londýna
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.