Skotové jsou držgrešle aneb „Nezvoňte, každou čtvrthodinu vyhlížím z okna!“

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Skot je téměř synonymum pro držgrešli, a o skotské lakotě koluje nepředstavitelné množství vtipů (Nápis u domovního zvonku jednoho Skota, šetřícího elektřinu: Nezvoňte, každou čtvrthodinu vyhlížím z okna!). Ve skutečnosti jsou to ale velice milí, štědří a pohostinní lidé, a národní statistiky ukazují, že Skoti dávají na charitu víc, než Angličané a Irové. 

Jeden z nejznámějších ekonomů, který žil před několika stoletími, byl právě Skot. Údajně i pojišťovnictký byznys pochází ze Skotska.Proč všechny tyto anekdoty tedy vlastně vznikly? Důvod je nejasný, ale v zásadě existují dvě teorie. Skotsko je nehostinná, drsná země, a tamější lidé se museli naučit vyžít s tím málem, co měli, a skutečně si nemohli dovolit plýtvat či rozhazovat. (V lednu volá skotský otec na své děti: „Tak, všichni do půl těla a ven na sníh, tady zbylo půl lahvičky proti kašli, tak ať se to nezkazí!“)

Druhá teorie o skotské lakotě tvrdí, že vtipkování na účet Skotů má na svědomí anglická šlechta. Když totiž Jakub Stuartský usedl roku 1603 na anglický trůn, přivezl si s sebou ze státních i bezpečnostních důvodů skotskou šlechtu, která ovšem neoplývala žádným velkým bohatstvím.

Jak fungují Pound shopy >>

Skotští lordi si tedy na rozdíl od anglických lordů nemohli dovolit pořádat žádné opulentní oslavy a dlabanice, a tak začala anglická šlechta, vzteklá, že jí se nedostává místa u dvora, šířit zlomyslné žerty o skotské lakotě.

Angličan, Skot a Ir pijí pivo. Těší se, jak si smočí rty v lahodném moku. Najednou každému z nich přistála na sklenici moucha a uvízla v husté pěně. Angličan své pivo znechuceně odstrčil. Ir jedním prstem mouchu vylovil, a pořádně se napil. A Skot vytáhl tu mouchu z piva, podržel ji na sklenici a zařval: „Vyplivni to, ty potvoro, vyplivni to!“

I lidojedi ve Skotsku jsou spořílci

Ať to bylo, jak to bylo, faktem je, že Skoti jsou úžasní a štědří lidé s obrovským smyslem pro humor. Když má můj skotský kolega narozeniny, dotáhne do práce obrovskou krabici luxusních Crispy Kreme donutů, a pak nás všechny pozve do hospody a baví svými neuvěřitelnými historkami. Ze sebe si dokáže střílet jako málokdo. A protože je to prý národní vlastnost Skotů, a navíc se blíží Silvestr, dopřejme si koktejl těch nejlepších skotských vtipů!

Pracuj v Anglii. Pomůžeme ti s prací a zajistíme bydlení v Manchesteru >>

Baví se dva Angličané o národní povaze Skotů. Jeden povídá: „Jedno se jim nemůže upřít – mají vyvinutý smysl pro humor. Někdy se musím divit, kde se to v nich bere.“
Druhý se zamyslí, a pak řekne: „U Skotů to může být jedině dar.“

Skot si koupí láhev whisky, dá si ji do vnitřní kapsy kabátu a jede na kole domů. V zatáčce dostane smyk, spadne a cítí, jak mu něco teče po těle. Sepne ruce a povídá: „Bože, dej ať je to jenom krev!"

Britský turista přijede do Skotska a ptá se kolemjdoucího: „Prosím, nebyl byste tak laskav a neřekl mi, kde to vlastně jsem?"
„Co by ne, za penny to řeknu."
„Děkuji pěkně, už to vím!."

Skotové šetří i na své rodině? :-)

Nedávno dostaly jedny londýnské noviny tento dopis ze skotského Aberdeenu: „… Nepřestanete-li publikovat ty své hloupé vtipy o Skotech, přestanu si vaše noviny půjčovat!“

Ve skotské škole se ptá učitel žáků: „Jaký je rozdíl mezi bleskem a elektřinou?" 

„Blesk je zadarmo, ale elektřinu musíme platit."

Říká Skot synovi: „Když budeš celý týden hodný, vezmu tě v neděli k výloze cukrárny, abys viděl, jak vypadá zmrzlina." 

Doufám, že jste se hezky pobavili, a možná vás to bude inspirovat k návštěvě krásného Skotska, třeba hned příští rok. Takže teď už na závěr jen skotské PF: "Šťastný nový rok v letech 2017 až 2027!"

Alena z Londýna

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: