Proč jsou libráky tak levné? Jak fungují pound shopy

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Řeč je samozřejmě o „pound shopech“, jak jim říkáme my Češi, alias lidovkách, kde je vše za libru. 

Librový obchod pound shopNedávno jsme o tom s kamarádkami vedly ve vlaku cestou z výletu velice sofistikovanou debatu, při které jsme pojídaly librákové bonbony Bailees, a jediný závěr, ke kterému jsme spolehlivě dorazily, byla konečná stanice vlaku.

Kde i české mozky selžou, tam musí nastoupit pan Google. Co tedy praví tento čerstvě plnoletý mladík, k němuž se denně obracíme pro pomoc? Mladík na můj pokyn svolal poradu, na níž se během necelé sekundy dostavilo přes dva miliony zdrojů, a ty mě poučily, že librových tajemství je hned několik.

Anglie, není to nemožné. Zkušenost Franty Hrdličky z Manchesteru >>

Za prvé, jedná se zpravidla o velké obchody s ještě většími sklady (nezřídka bývalé Woolworths), které jsou narvané k prasknutí. Kupování ve velkém samozřejmě přináší lukrativní množstevní slevy. Librové řetězce také často nakupují levnější  značkové produkty vyrobené v jiných zemích, čímž se vysvětluje, proč flaška Coly stojí v normálním marketu £1.40, ale librák suverénně nabídne hned dvě za libru.

Totéž platí i třeba o značkových šamponech či sprchových gelech, a některé takovéto prostředky mají proto nápisy i ve spoustě jiných, exotických jazycích. Objasňuje to i skutečnost, že ačkoli se jedná o značkové výrobky se stejným složením, zákazníci uvádějí, že mají někdy malinko jinou chuť, vůni nebo můžou způsobit trochu jinou reakci (např. krémy), protože firmy využívají lokálních surovin, jež se mohou lehce lišit.

Librové obchody ušetří peníze i na pracovní síle – tím, že má všechno stejnou cenu, nepotřebují extra zaměstatnce, kteří budou neustále sledovat trendy, pokyny vedení a přeceňovat zboží. Nemalou roli hraje i lidská psychika čili „nekupte-to-když-je-to-tak-levné“ . To mohu sama dosvědčit: Jdu do libráku pro balík igelitových pytlíků, odejdu s taškou narvanou zubními pastami, nudlemi, sušeným ovocem, čistidlem záchodu, papírem, vlnou na háčkování, omalovánkami, mašlemi na dárky a izolepou. V ruce držím kaktus. Deset liber pryč, a to jsem ještě zapomněla koupit ty igeliťáky!

Ne všechno se ale samozřejmě vyplatí koupit, a teď nejde jen o kvalitu, ale i kvantitu. Značková čokoláda nebo sušenky za libru můžou vytvářet dojem skvělé akce, ale aby libráky udržely své radikálně nízké ceny, nechávají si někdy vyrábět gramově nižší produkty. Nemluvě o tom, že nezřídka nakupují zboží, kterému brzy projde datum trvanlivosti, a tak se ho velkosklad rád zbaví i se slevou, a ještě přeplněnému náklaďáku zamává.

Nízká libra. Využij příležitost. Jak na to? Podívej se zde >>

Jsou ale věci, které se v libráku vysloveně vyplatí nakupovat – sezónní dekorace, základní výtvarné potřeby pro děti, knížky, misky, plastové krabičky na svačiny. Jiné věci samozřejmě mohou také pomoct ušetřit, ale základem je nenechat se strhnout a porovnávat jak gramáž, tak ceny jinde; balík houbiček na nádobí tady stojí jako všechno libru, ale v supermarketu prodávají ještě větší za čtyřicet pencí. Krabička paralenu je pro změnu taky za libru, ale sousední market ji nabízí za 19p.

Prostě je třeba vypnout emoce a zapnout mozek, jinak se nám ta libra může pěkně prodražit. A nejsme přece tak bohatí, abychom si mohli dovolit kupovat levné věci! 

Alena z Londýna

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: