Rychlým rozhodnutím k trvalé zkáze aneb cesta k brexitu
Danny Kohneman, psycholog původem z Iránu, napsal jeden z bestselerů deníku New York Times. A to knihu „ Myšlení rychlé a pomalé“ (Thinking Fast and Slow). Přišel na to, že lidé činí svá rozhodnutí dvěma způsoby. Na základě logiky a podvědomí.
Spontánně k vystoupení z Evropy
Britové se rozhodovali v referendu ve shonu. Nikdo u toho moc nepřemýšlel. Voliči poslouchali média. Vláda věřila, že referendum je jen formalita. Neplnila svůj úkol a podávala voličům neúplné informace.
Gastronomie v troskách
Britský sendvičový a kavárenský řetězec Pret a Manger s více než 370 pobočkami zveřejnil, že z několika tisíců jeho zaměstnanců je 65 % z Evropské unie (mimo Británii) a z nových žádostí o práci je od Brita jen jedna z padesáti. Jinými slovy, celý řetězec stojí a padá na zaměstnávání cizinců z více než sta zemí světa. Bez nich se pravděpodobně zhroutí.
Ať žijí migranti
Bez migrantů jsou ohroženy provozy skladišť s oblečením, s jídlem, gastronomie, restaurace, různá překladiště a výrobní linky. Tato skutečnost byla občanům tajena před referendem. Žádná z velkých firem asi nechtěla vypadat špatně před voliči, protože zaměstnává tolik cizinců, nikoliv Britů. Každý si myslel, že referendum je formalita a vlastně se nic nezmění. Jaký omyl může způsobit přemíra jistoty, když mají rozhodovací pravomoc v ruce špatně informovaní lidé.
Kolik si můžeš v Anglii vydělat a jaké jsou náklady na život >>
Myslím logicky?
Rozvážné, pečlivě připravené rozhodnutí má být založené na faktech, logickém úsudku, porovnání výhod a nevýhod. Trvá dny až týdny, než přijdeme s něčím smysluplným. Studujeme, ptáme se kolegů v práci, posloucháme televizní zprávy, debatní pořady, čteme noviny a studujeme historii. Mluvíme s odborníky. To vše dříve, než zaškrtneme políčko na volebním lístku. Ale opravdu to tak děláme?
Voliči k referendu přistupují spontánně
Aspoň tedy většina z nich. Málokdo z voličů má povědomí o tom, co je Evropská unie, nezná její problematiku dopodrobna a nezná pro a proti setrvání v unii z ekonomického, politického a obranného hlediska. Mnoho politiků právě s tím také bojuje. Jak by mohl normální člověk, který má svou práci, svou rodinu a své každodenní nesnáze, vědět o souhře dvaceti osmi zemí Evropy? Nemůže.
Demokracie
Spontánním rozhodováním k těžkému politickému tématu přistupuje většina obyvatelstva. Neomluví to ani chabé zjišťování faktů na poslední chvíli. Naše rozhodování je silně ovlivněno časopisy, televizí, kolegy v práci a populistickými řečmi politiků. Sliby - chyby.
Demokracie má tento nešvar zakotvený ve své logice. Demokracie nechá volit vzdělaného a informovaného jedince stejně jako nevzdělaného. Demokracie dává stejný hlas laikovi jako expertovi. Demokracie je opravdový hlas voliče.
Referendum ano či ne?
V malém městě, kde bydlíme, máme dobrý přehled nad tím, jestli je třeba postavit novou cestu nebo knihovnu. S vystoupením z EU si už tak jisti nejsme.
Brexit je představením spontánního a ledabylého myšlení. Brexit je hlas většiny. Brexit je demokratický. Teda, aspoň to tak vypadá.
Jak byste jinak vysvětlili dvě nejhledanější sousloví na britském Googlu druhý den po referendu:
„Co je Evropská unie“ a „co je to brexit“?
Výmluvné, nemyslíte?
Adam Wojnar
Kniha „ Myšlení rychlé a pomalé“ k zakoupení zde
(PS. Nemám podíl z prodeje.)
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.