Kolik si můžeš v Anglii vydělat a jaké tam jsou náklady na život?

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Nechci porovnávat platy v České Republice a v zahraničí. Nemá to smysl a nemělo by se to srovnávat podle toho, kolik máš na výplatní pásce doma nebo v Británii (Anglii, Skotsku, Walesu, Irsku).

lázeňské městečko, nedaleko Manchesteru. Jedeme na výlet s Huradosveta.czHraje roli mnoho věcí, které člověk pracující v zahraničí musí uvážit. Například doprava do práce bývá v zahraničí velmi drahá. V Manchesteru utratíš za autobus okolo 60 liber (asi 1,920.- Kč, přepočteno kurzem 32,- Kč/1 libru) měsíčně a v Londýně za metro za měsíčník na 1 až 4 zónu 181 liber (5,792,- Kč).

Iluze Britů: každý čtvrtý je přistěhovalec, každý pátý muslim >>

Průměrná roční mzda v Británii činí £26,500 (848,000.- Kč). To je měsíčně £2,208 (70,656.- Kč) hrubého. Než budeš jásat nad tím, že se vydáš do Anglie za prací, tak ještě chvíli zadrž. Je to moc? Nebo málo? Nevím. Co myslíš ty?

Čtyři z pěti nových pracovních míst jsou za roční mzdu £17,600 (46,933.- Kč měsíčně). To nevypadá až tak špatně. Ovšem pozor na ceny bydlení, které jsou velmi vysoké. 

Průměrný byt nebo dům v Manchesteru 3+1 vyjde se všemi účty (voda, topení, elektřina, TV poplatek, council tax atd.) kolem £900 až £1,000 (28,800.- až 32,000.- Kč). Nesrovnávám s Londýnem, který může být až dvakrát nebo třikrát dražší.

Výdaje na stravu jsou velmi podobné, ne-li o něco nižší v Anglii. Podle náročnosti a podle toho, kde nakupuješ. Tesco není zrovna nejlevnější obchod. Obchody jako Aldi nebo Asda, Netto jsou na tom mnohem lépe, co se cen potravin týká. V Británii může být velmi draho, ale také levně. Vše je o tom, za kolik člověk pracuje, kolik oddělá hodin měsíčně a jestli se pohne z minimální mzdy, kterou většina lidí na začátek po příjezdu do země pobírá. Tady má každý šanci!

Minimální mzda v Británii stoupá každý rok v říjnu >>

Tímto článkem jsem chtěl poukázat na to, že česká média velmi rády ukazují pouze srovnání mez, ale nikdo se už nezabývá reálnými náklady na život. Nevím proč v Čechách člověk slyší jen samou kritiku na české mzdy a porovnávání zcela nepochopitelně se mzdami v Británii nebo v Německu, kde jsou zase výdaje zejména na bydlení dvakrát až čtyřikrát vyšší.

Každý člověk může být na tom dobře jak doma tak v zahraničí. Anglie je výborná země na získání zkušeností do života a naučení se jazyka. Vydělat se dá také, ale je třeba přihlédnout k tomu, kolik by tě stál stejný život v zahraničí ve srovnání s tím, jaký žiješ doma.

Rozhodně doporučuji vyjet do světa, člověku se otevřou oči a rozšíří obzory. Nechci, aby tento článek vyzněl ve prospěch nikam nejezdit. Právě naopak, kdybych nikdy nevyjel do Anglie, nemohl bych srovnat život v zahraničí s tím u nás doma. Vážím si této zkušenosti. 

Statistiky z originálních článků na theuardian.com a mirror.co.uk.

http://www.theguardian.com/money/2014/mar/25/uk-incomes-how-salary-compare

http://www.icalculator.info/news/UK_average_earnings_2014.html

Adam Wojnar

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: