Proč nechceme přijmout změnu? Revoluce začala už před lety

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Je brzy ráno, hodiny ukazují 5:28. Ulice jsou prázdné, jen sem tam projede auto. V prosinci je hluboká tma a pod kůži se deroucí zima. Začíná sněžit. Roman stojí na kraji rozbitého chodníku, hned vedle závěje sněhu.

díky digitalizace se spustila velká revoluce. Boří se zažité koleje a svět je jiné místo. Díky internetu a technologiím, které jsou dostupné v mobilním telefonu, jsou dnes možné věci, jako podnikání z domova, kde vstupní náklad je notebook, mobil a připojení na internet Naproti Romanovi přes malou světelnou křižovatku je rohový obchod s obuví. Výlohy má špinavé. Světlo uvnitř není ani vidět. Je to jedna z mnoha obuví na ulici. Všechny mají špinavé výlohy.

Vedle obchodu stojí šest postav. Stojí tam v řadě za sebou, jako by tam byli spolu. Nejsou spolu. Jsou mezi sebou největšími konkurenty. Třesou se zimou. Mají šály, rukavice, beranice, ale moc jim to nepomáhá. Vítr je opravdu toto ráno moc silný.

Přijíždí nákladní auto. Řidič vybírá tři lidi a nabízí minimální mzdu. Minimální mzda za nekvalifikovanou, mentálně jednoduchou, fyzicky náročnou práci je hodně peněz. Řidič si vybírá nádeníky, kteří budou pro něho ten den pracovat.

Auto odjíždí i se třemi lidmi. Roman stojí na ulici. Nevyšla na něho řada. Otáčí se a jde kousek dále. Doufá, že během dopoledne se ukáže další auto a třeba bude mít štěstí. Někdy má štěstí, ale většinu dní ho nemá. Po hodinách čekání jde domů. Nemá co by přinesl rodině, nemá peníze, nemá potraviny. Je mu chladno, je promrzlý. Romana to štve, ale nemůže s tím nic dělat. Takový je systém. Takto ho to učili. Takto je to správně.

Češi v Anglii: mám tu zůstat nebo jít? >>

Roman je vychovaný starým režimem. Režim učí Romana následovat instrukce. Už 200 let to tak funguje u ostatních. Následuj instrukce, potlačuj svou jedinečnost výměnou za mizerné jistoty. Dělej ze sebe ozubené kolečko ve velké parním stroji. Vyměnitelnou součástku. Tak je to správně.

Týká se to také podniků i živnostníků. Většina z nich jsou jeden jako druhý. Všichni čekají na řidiče, na zákazníka za volantem náklaďáku, který zastaví a vybere si z davu. Vybere si podle ceny. Všichni prodávají stejné boty ve stejné obuvi se stejně špinavými výlohami. Profit firem jde strmě dolů. Soustřeďují se jen na cenu. Řidič si totiž vybírá jen podle ceny. Aspoň si to myslí. Nic jiného nezná.

Bohužel podniky a živnostníci nemají kuráž být jiní. Bojí se. Moc se bojí. Jsou vychováni být průměrní. Tak je to správně.

Řidiči nákladních aut nejsou ale loajální nízkým cenám. Mají rádi kvalitu, rozdílnost a individualitu. Zaplatili by mnohem více, kdyby se příležitost naskytla.

Nebuď jako Roman, nabídni ze sebe více. Nabídni světu svou individualitu a talent.

Velké továrny a soukolí vybudovaly školy. Velké továrny a soukolí vychovaly byrokraty a postavily vlády. Velké továrny a soukolí 200 let vychovávaly ozubená kolečka. Teď se ale bojí. Tak je to správně.

Nemusíš pít Plzeň, jezdit ve Škodovce a fandit hokeji, to s tebe Čecha neudělá. I´m Czech >>

Digitální věk začal, málo kdo si toho všiml. Je to tak vždy, běžný člověk prostě nevidí změny a nechce aje vidět. Peníze leží u velkých změn.

Digitalizace dala lidem do ruky velkou zbraň prosadit se mezi velkými stroji. Digitalizace ničí zavedené vzorce. Digitalizace umožňuje lidem nebýt vyměnitelným ozubeným kolečkem ve velkém stroji. Digitalizace je transformace světa. Digitalizace bourá velké továrny a soukolí. Digitalizace ruší globalizaci a přináší výrobu lokálně. Tak je to správně.

Každý by měl objevit svůj talent a nabídnout ho trhu. Talent a rozdílnost nejsou komodity. Platí se za ně hodně. Jsou velmi drahé a vzácné.

Každý podnik je jen tak výdělečný, jaký je rozdíl mezi hodnotou, kterou vyprodukují jeho ozubená kolečka a skutečnou hodnotou výrobku. Rozdíl je zisk. Kdyby kolečko v soukolí dostalo celou hodnotu produktu, který vyprodukuje, podnik nemá zisky. Digitalizace to umožňuje. Taky by to bylo správně.

Klíčem podniku je tedy zaměstnat lidi za co nejnižší cenu, aby byli rychle nahraditelní a nemuseli mít velkou kvalifikaci. Takto to fungovalo 200 let. Tak to bylo správně.

Digitalizace dává nástroj do rukou Romanovi, aby dostal celou hodnotu produktu, 

který vytvoří. Roman nemusí stát na chodníku každé ráno. Roman je jiný než těch 6 lidí na druhém chodníku. Roman nepotřebuje už být kolečkem v soukolí, aby něco vyprodukoval a měl za to zaplaceno. Svět se změnil. Myšlení těch 6 lidí nikoliv. Časem i oni pochopí a řidič nebude mít koho nakládat. Nebude mít potřebu. Nebudou továrny. Nebudou soukolí. Každý je umělec. Každý je jiný. Každý má nárok projevit svou jedinečnost. Tak je to, přátelé, opravdu správně.

Adam Wojnar

Doporučuji knihu (Nepostradatelní, buďte pilířem firmy) v českém jazyce >>

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: