Pátrání po celosvětově hledané osobě

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

V souvislosti s blížícími se Vánoci obnovila Británie a ostatní západní země pátrání po osobě, která se v tuto dobu hojně vyskytuje v mnoha podobách na mnoha různých místech, a to i přesto, že někteří dodnes pochybují o její existenci. Nejedná se o legendárního Elvise Presleyho, ale o neméně slavného Santa Clause. 

vánoce v AngliiDo pátrání se zapojili nejen investigativní žurnalisté BBC a CNN, ale i sama americká FBI a nově také MI5 (britská kontrarozvědka) a MI6 (tajná bezpečnostní služba). Vzhledem k rozsahu a závažnosti pátrání proto považujeme za povinnost seznámit čtenáře s veškerými dostupnými informacemi o hledané osobě, které k dnešnímu dne američtí Federálové a britští Bondové shromáždili a zveřejnili na svých webových stránkách.

FEDERÁLNÍ KRIMINÁLNÍ ÚSTŘEDNA (FKÚ) PÁTRÁ, RADÍ, INFORMUJE  

Jméno: Saint Nicholas (svatý Mikuláš). V západních zemích je známý především pod aliasem Santa Claus, na britské půdě se vyskytuje pod přezdívkou Father Christmas. Mezi přáteli a známými bývá též familierně nazývaný Saint Nick.

Věk: 1747 (narozen 15. 3. 270)

Národnost: Řecká. Často je však mylně a neprávem považován za amerického občana.

Trvalé bydliště: Severní pól 

Důvod k vyhlášení pátrání: Podezřelý po léta neoprávěně a opakovaně vstupuje na cizí pozemky. Tvrdí však, že do domů byl pozván, ale podle oficiálních zdrojů se jedná o neoficiální dopisy psané nezletilými členy domácnosti, často velmi nízkého věku. Jako polehčující okolnost se však bere to, že Santa Claus alias Father Christmas nekrade ani neničí majetek, naopak za sebou zanechává malé dárky v punčochách pověšených na madlech postelí, jakož i větší vysněné dary zabalené pod stromečkem.  

Vánoce jsou znamením krásných vánočních svetýrků. Radost pohledět :-) >>

MO (Modus operandi): Tradičně vniká Santa do domů krbem, do něhož se spustí komínem. Spousta nových a moderních bytů a bytovek však krb nemá, čímž by se problému neoprávněného vstupu mohlo jednou pro vždy zamezit. V posledních letech se však uvádí, že Santa Claus si opatřil jakýsi speciální „kouzelný klíč“, který otvírá dveře domovů. V prohlášení kanceláře Severního pólu, kde se nachází Clausovo trvalé bydliště jakož i podnikatelská adresa, stojí, že rodiny mu dokonce samy nechávají klíč přede dveřmi. 

Doba výskytu: Podle prvních písemných záznamů o Santovi, které pochází z roku 1823 a jež sepsal C. C. Moore v básni „T‘was the Night before Christmas“, opouští  podezřelý Claus svůj domov o Štědrém večeru, kdy do kouzelných saní zapřáhne osm sobů. Svědek Moore je už tehdy dokázal identifikovat pod jmény Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donner a Blitzen. Podle jiných zdrojů, zejména hudebních, stojí v čele sobího spřežení Rudolf, červenonosý sob. Obě tyto informace jsou ovšem nepodložené a neověřené. 

Pomocníci: Santovými spolupachateli jsou Elfové, kteří oblečeni v červeno-zelené uniformě pracují ve firmě „Santova dílna“ a po celý rok a radostně vyrábějí hračky pro děti. V inkriminovaný Štědrý večer naloží na sáně pytel s dárky a jejich boss se vydá na svou nebeskou pouť. Během jediné noci údajně navštíví každou domácnost na zemi a vyloží zboží a nadílku. 

Elfové sami nevnikají na rozdíl od Santy do cizích lidských příbytků, a proto se na ně toto pátrání nevztahuje. FKÚ a Unicef však v současné době zkoumají, jestli tito malí tvorové pracují zadarmo a bez nároku na mzdu jako dobrovolníci ze své vlastní vůle, a nebo jsou k této činnosti nuceni. Otázkou také zůstává, kde berou materiál na výrobu hraček, z čeho platí dodavatele a jestli „Santova dílna“ odvádí daně, nebo jestli byla skutečně registrována jako charita, jak stojí červené na bílém v prohlášení Severního pólu.

Vzhled: Podezřelý Santa Claus je asi 172,5 – 177,5 cm vysoký a váží zhruba 118 kg v době, kdy začíná doručovat dary dětem, jež jsou na jeho „seznamu hodných“ („nice“ list). Je známo, že v každém místě, které navštíví, vypije sklenku mléka a sní cookie, jež mu nezletilí členové domácnosti nechávají připravené u krbu; ti nejpozoronější přikládají také mrkev pro soby. Dietologové, na něž se agenti MI5 obrátili, odhadují, že po skončení doručovací mise má Santa minimálně o 160 kg více než na začátku večera. 

Detektivové z FKÚ už také léta řeší záhadu, jak se takto velká bytost dokáže nepozorovaně protáhnout komínem, aniž by zbořila polovinu střechy a zamazala si přitom červený oblek s bílými lemy, přepásaný černým páskem. Podle některých tvrzení má Santa ještě přes uši naraženou červenou čepici s bílým kožíškem a je obut do vysoký černých holinek. 

Přestože o Santa Clausovi koluje spousta zpráv a máme k dispozici nespočetné množství materiálů, neexistuje jediný očitý svědek ani originální fotografie, která by svatého Nicka chytila při činu. Dokonce ani nejvýkonnější kamery, letecké radary a ani satelity nejsou schopny zachytit pohyb sobího spřežení po nebeské báni. Specialistá proto odhadují, že saně letí nadsvětelnou rychlostí. 

V souvislosti s blížícím se Štědrým dnem proto vyzývá FKÚ všechny občany, aby zvýšili svou ostražitost a aby veškeré informace k hledané osobě sdělili na linku 007, případně nejbližší služebně britské policie. 

Alena z Londýna

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: