Netradičně tradiční vánoční svetry

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Tu scénu zná snad každý:  Bridget Jones potkává o Vánocích Marka Darcyho, a doufá, že by to mohl konečně být ten pravý muž jejích snů; ovšem jen do chvíle, než jí zrak spočine na Markově příšerně kýčovitém svetru s obrovským sobem. 

Svetry jsou na svátky ikonické a nabízí je kdejaký obchod v Anglii. Stalo se to módou na Vánoce Diváci se královsky baví, a snad každému tehdy projela hlavou otázka, jak si konzervativní Brit může něco tak strašného vzít na sebe, navíc na tak slavnostní příležitost, jakou je v Británii vánoční oběd.

V tom byla samozřejmě částečně pointa vtipu, ale ejhle – o patnáct let později jsou vánoční svetry obrovským hitem sezóny, který se jak vůně františků prolíná všemi společenskými vrstvami.

Vánoční svetry (Christmas jumpers) dorazily do Británie ze severní Ameriky, kde je z opovrhovaných „měkkých dárků od babiček“ vzkřísil zájem hipsterů. Trendu pak daly křídla „seriózní“ firmy, které si jinak nešpiní ruce ani jméno s ničím, co kýčem jen zavání, a v Británii se rozletěly netradičně tradiční svetry nejen po laciném Tescu, ale i o poznání dražším Marks & Spencerovi, Nextu či House of Fraser.

Šest vánočních věcí, o kterých jste nevěděli, jak se v Anglii slaví >>

Tyto svetry nezdobí jen sobi, stromečky a jmelí, ale klidně také pejsek či koloušek se santovskou čepicí, kteří se navíc unyle usmívají. Pro praktičtější jedince, kteří nátlaku svetrů odolávají, neb si uvědomují, že takovýto kus oděvu se dá nosit jen jeden měsíc v roce, jsou pak k dispozici univerzální nordické vzory či vločky, tučňáci a sněhuláci, jež se utahají ještě v lednu a únoru.

Anglie se zbláznila. Tento zvyk pochází ze Spojených států.

Neobvyklého zájmu o legrační svetry využila v roce 2012 charitativní organizace.

Save the Children, které od té doby pořádá vždy v polovině prosince výroční „Den vánočních svetrů“ (Christmas Jumper Day), a povzbuzuje všechna pracoviště, aby se v daný pátek oblékli do vánočního svetru, a poslali na pomoc dětem minimálně libru. „Make the world better with a sweater!“, hlásá charita, a soudě podle letošního zájmu o vánoční svetry, svět bude příští rok o poznání lepší (zvláště pokud se do akce štědře zapojí i obě moje banky, z nichž jedna mě nechutně pokutuje za překročení limitu, a druhá si mastí kapsy na už tak drahé hypotéce.)

Roky jsem této sezónní módě z praktických důvodů statečně odolávala, ale dokonce i konzerva mého ražení letos pořídila svým potomkům teplé vánoční svetry, byť růžové s tučňáky, ať je unosí ještě po zbytek zimy.

Nemohla jsem si také nevšimnout, kolik vánočních svetrů, dětských i dospěláckých, pobíhalo po krajanské česko-slovenské mikulášské besídce, takže je zřejmě jen otázka času, kdy trend dorazí plnou sobí parou i do Čech. Koneckonců, vánoční svetry má i královská rodina, i když veřejně se v nich zatím ukázaly jen její voskové napodobeniny v Muzeu Madame Tussauds! 

Alena z Londýna

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: