Nová super libra. Jednolibrovka je nejlépe chráněná mince na světě

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Je to tady! Po strhujícím úspěchu s novou polymerovou pětilibrovkou, který zaznamenala Královská mincovna (Royal Mint) loni v září, raziči nelenili a vyvynuli novou libru.

Nová libra proti podělatelům. Více ochranných prvků. Nová super libra

Světlo světa spatřila poprvé 28. března 2017, to jest v předvečer dne, kdy Británie aktivovala článek 50. To je ale samozřejmě jen shoda okolností, a nikoli ironická výzva typu „Evropané, odvezte si z UK jako suvenýr naši novou minci!“

Kulatým zlatěnkám, které se na trhu lesknou už nějakých třicet let, definitivně odzvoní 15. října 2017, takže jestli jich máte plné prasátko, hurá do banky! Podle odhadů odborníků představují úspory jednolibrových mincí přes £1,3 miliardy liber, což už je skoro to pověstné zlaté prasátko!

Brexit. Mám tu zůstat nebo jít? >>

„Stará“ libra se stahuje z oběhu, protože nestíhala reagovat na neustále rostoucí dovednosti padělatelů, kteří neváhali, a nedostatku bezpečnostních opatření po léta prachsprostě zneužívali. Na to si ovšem posvítila „nová“ libra. Je opatřena obrázkem na principu hologramu, kdy se při pohledu z různých úhlů mění znak „£“ a „1“, dále má po stranách vyryta mikropísmena, a pak ještě super tajnou vlastnost, kterou Královská mincovna radši ani neodhalila veřejnosti.

Má to ale prý co dočinění se speciálním materiálem uvnitř libry, který budou moci odhalit eletktronické čtečky. Podle hrdé mateřské razírny je tak nová libra nejzabezpečenější mincí na světě, takže se ani nenamáhejte zkusit ji padělat!

Nová librovka není kulatá, ale dvanáctistranná, což ocení zejména nevidomí a slabozrací. Vnější kruh je zlatý, uvnitř stříbrný. Na straně „hlavy“ je samozřejmě královna (dej jí Pán Bůh dlouhý život, ať ty mince zase nemusí hned měnit), na straně „ocasu“ se můžeme pokochat vítězným návrhem patnáctiletého mladíka, na němž skrz korunu vyrůstají z jednoho stvolu symboly čtyř britských zemí: Anglická růže, welšský pórek, irský čtyřlístek a skotský bodlák. Doufejme jen, že se Skoti v referendu od Británie neodtrhnou, ať ty mince zase nemusí hned měnit!

Nová libra je slabší, lehčí a větší. To zní slibně, nicméně větší velikost představuje nový problém – všechny vozíčky u obchodů, jakož i skříňky v bazénech, se zamykají na libru. Starou libru! Tesco hned horlivě oznámilo, že ono nechá vozíčky odemčené, ostatní zarytě mlčí a vyčkávají. Já si tedy taky počkám.

Už roky si slibuju, že si pořídím do vozíku žeton, protože věčně nemám hotovost, natož tu pravou minci. Teď už si ale žeton po patnácti letech otálení nemá evidentně cenu na těch pár měsíců pořizovat. Počkám si ale asi i na tu novou libru. Zatím ji totiž rozvezli jen na 33 míst v 64 milionovém Spojeném království.

Alena z Londýna

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: