Jak se nakupuje nemovitost v Anglii, díl druhý

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Jakmile jsem vybral vhodnou lokalitu a prohlédl na internetu přibližně 150 inzerátů, naplánoval jsem si prohlídky přibližně 20 domů, abych zjistil, jaká je situace na trhu. 

Celý proces však trval 5 měsíců, protože tato oblast je blízko manchestrovských univerzit a je velmi lukrativní pro místní investory, takže něco zajímavého přijde pod ruku zřídka.

Následoval Morgage broker - hypoteční poradce. Cena těchto služeb vyšla na 300 liber. Tento poplatek byl jednorázový a platí navždy. Nabídka finančních produktů byla opravdu velká.prubeh02

Pak je nutné vybrat advokátní kancelář – solicitor. Tady je důležité, aby výměna smluv mezi advokátními kancelářemi prodávajícího a nakupujícího proběhla co nejrychleji, obzvlášť jestli je nemovitost prodávána bankou. Na celý proces jsem měl pouze jeden měsíc, jinak spousta poplatků může propadnout.

Na těchto obrázcích vidíte postup prací. Oproti těm v díle prvním jsou již patrné změny v barvě stěn, staré tapety jsou strhnuty a koberce vyhoteny.

Mezi poplatky patří odhad ceny nemovitosti 265 liber, poplatek za zápis v katastru nemovitostí a další různé úkony advokátní kanceláře. Přibližně 700 liber. Vše sečteno a podtrženo vyšlo na 2000 liber i s detailní zprávou o stavu domu.prubeh03

Právní kancelář poskytla vcelku dobré služby. O všem mě informovali předem a vždy vyšli vstříc s mými dotazy. Poštou zaslali něco jako před-smlouvu, kde jsou shrnuty podmínky nákupu domu a údaje o hypotéce. Podepsanou jsem ji odeslal zpět s šekem na 10% z ceny domu. Přibližně po týdnu jsem obdržel finální smlouvu, kterou podepsanou před svědkem, jsem poslal poštou i s druhým šekem. Tentokrát jde o šek na 15% ceny nemovitosti, doplatek do celkového depozitu 20%.

V tuto chvíli mám vybranou nemovitost, hypotečního poradce, advokátní kancelář,  podepsané smlouvy, pojistku na dům a nemovitost jsem navštívil s malířem a dalšími pracovníky, aby udělali odhad ceny rekonstrukce. Nyní čekám na předání dokumentů mezi mým advokátem a advokátem banky, která dům prodává. Aby veškeré papírování proběhlo, šeky, které jsem poslal se smlouvami, musí být proplaceny.v prubehu 04

Právní kancelář drží hotovost a při výměně smluv ji převádí prodávajícímu a zároveň dává pokyn hypoteční bance k platbě. Celý proces zabral přibližně 6 týdnů a to jsme byli opravdu velmi rychlí. Nyní může začít rekonstrukce.

Tímto odkazem se dostanete do posledního dílu tohoto příběhu.

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: