Lidi, čtěte!

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Knihy jsou má vášeň a vidím v nich kvalitní vzdělání. Jsem rád, že kolegyně Alena přišla s tímto zajímavým a trefným tématem pro rodiče a jejich děti a nejen pro ně. Stará dobrá kniha. V šlánku jsou fotky mého nového knižního přírůstku.

kniha týdneV zemi, kde spojení sociální třída není historický pojem z učebnice dějepisu, si nemálo Čechů, kteří v Británii žijí se svými rodinami, klade otázku, jakou mají jejich děti šanci na úspěch. Člověk nemusí zrovna žít v Kensigton and Chelsea, aby znal nějakou prestižní soukromou školu, na jejíž pololetní školné by pracoval několik let, či neměl v bezprostředním okolí lidi, kteří dělají běžné týdenní nákupy v Marks & Spencer.

Nejdůležitější věci před cestou do Anglie >>

Jaké pojištění si vyřídit >>

Jak se tady moje dítě jednou prosadí? Neskončí taky někde na recepci či v kanceláři, což je pro mnoho nás přistěhovalců s přízvukem, který nás zradí už po vyslovení Hello, vrchol kariéry? Má moje dítě vůbec šanci dostat se na dobrou univerzitu, když neprojde soukromou školou? Má šanci najít si lepší práci, než mám já?

Dobrá zpráva pro všechny starostlivé české rodiče – ano, má šanci! Pomineme-li fakt, že naše děti mluví zpravidla anglicky mnohem lépe, než my sami, dodávají optimismu i studie, které dlouhodobě ukazují, že záliba ve čtení (anglicky reading for pleasure) je pro dosažení dobrého vzdělání ve skutečnosti důležitější než sociální třída či tučné bankovní konto rodičů. (!)

Co o nás řekli naši zákazníci >>

Kontaktuj mě ještě dnes >>

Mnoho současných rodičů lamentuje, že jejich děti číst nebaví, a že jejich prodlouženou rukou nejsou chytré knihy či napínavé romány, ale chytré telefony. Netřeba si trhat vlasy – i na telefonech děti převážně čtou (a píšou), aniž by si to ovšem uvědomovaly! Podle nejnovější studie, zpracované organizací National Literacy Trust, se dokonce zvýšil počet dětí, které v současné přetechnizované době čím dál raději sáhnou po knize (nárůst z 32,2 % v roce 2013 na 41,1 % v roce loňském).

adam wojnar četbaA co tak baví britskou mládež? Mezi velký hit patří Diary of a Wimpy Kid (podle jedné mé známé knihkupkyně je tento Deník malého poseroutky  velký trhák i v Čechách), či The Hunger Games, Twilight a nebo Harry Potter.

Dlužno dodat, že britské vzdělávací programy nelení a čtení všemožné podporují. Nejedna škola má různé soutěže o to, kdo přečte nejvíc knih či kdo čte nejpravidelněji, knihovny každé léto pořádají zábavné tématické „čtecí výzvy“ (reading challenge), kdy za každou přečtenou knihu získá děcko malou odměnu s tím, že čím víc knih, tím lepší odměny.

Programy a iniciativy jsou úžasné, ale začít se vždy musí doma a příklady táhnou. A tak si ani já neodpustím výzvu: Vidí vaše dítě někdy s knihou VÁS?

Alena

https://www.facebook.com/city.life.manchester2010

  

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: