"How do you do?" nepoužívej. Jak se seznamovat

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

Kdysi se vyskytovala fráze „How do you do?“. Dnes je to trošku složitější. Někdo stále používá tuto starou frázi, na kterou v podstatě není normální odpověď.

Jak na pozdrav - greeting

Nebo používá něco jiné, například „Pleased to meet you“ nebo „How are you“.británie pozdrav greeting

Proto je formální pozdrav pro většinu Angličanů trošku nepříjemný a mnoho z nich neví, jak přesně odpovědět. Proto je také jistým řešením postěžování si na počasí.

Na otázku „How do you do?“ se odpovědět úplně stejně „How do you do?“. Konverzace pak člověku připadá jako když se baví blbec s ještě větším blbcem a nikdo neví, co říct.

„How are you“ 

může někomu znít až příliš intimní na to, aby na to odpověděl (Britové však nedávají znát své emoce tak lehce, takže na to něco odpoví, jen aby se druhý necítil trapně).

Odpovědí „Fine, thank you“ nikdy nic nezkazíš. Nikdo se tě neptá na to, jak s opravdu cítíš, ale jen chce říct ahoj nebo dobrý den, jen v angličtině to není tak jednoduché. Holt ostrovní národ se musí vždy vymykat.

„Please to meet you“ 

se také nedá dobře použít jako pozdrav, protože již z této věty vyplývá, že jde o lež. Nemůžeš být přece „pleased“, protože druhou osobu vůbec neznáš, že? Tato otázka, i přes tuto nesrovnalost, je velmi často používaná. Nebuď ale překvapený/á, když ti na to někdo odpoví "How do you know?". Buď ale v klidu, mě se to nikdy nestalo.

Jak na to

Proto, když tě někdo bude představovat, neváhej a řekni třeba „I’m actually surprised how good is the weather in Britain. I was expecting rain all day long.“ a máš vyhráno. Jsi jednička v seznamování, blahopřeju.

Mnohokrát se mi stalo, že dotyčná osoba, kterou jsem chtěl pozdravit, nečekala na mou otázku a řekla jako první „I’m allright, and you“ nebo „Fine thanks“. Teď se v tom čert vyznej.

 

Adam Wojnar

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: