Hrozba zastavení volného pohybu pracovníků do Británie je reálná
Británie se při volbách musí mít na pozoru. Jestli zvítězí protievropská strana UKIP Nigela Farage, která nemá ráda nikoho mimo ostrovany, pak by to znamenalo, že se tam nedostane nikdo, kdo nemá určitou kvalifikaci.
Nešlo by pracovat v gastronomii jako pomocník nebo ve skladech. Týkalo by se to však i pomocníků na stavbách a kdo ví čeho ještě. Dveře by měli otevřené pouze ti, kdo umí jazyk a kdo má určitou kvalifikaci na nabízenou pracovní pozici.
Pro koho je práce v Anglii vhodná >>
Volby a její hrozby
Kontrovezrní politické straně sílí popularita. Britové mají obavy, že UKIP je rasistická strana. Podle průzkumu si to myslí 44 procent Britů. Volby jsou už v květnu 2015. Nedávno vyšel na BBC dokument, kde bývalá členka této strany řekla, že nemá ráda negroidní rysy černých lidí.
Ovšem je nutné volby bedlivě sledovat. Mohlo by to zamotat britskou přistěhovaleckou politikou, i kdyby zvítězila jedna z dlouho zavedených politických stran.
Zpět ke kvalifikaci
O jakou kvalifikaci jde, zatím nikdo neví. Předpokládám, že by šlo o něco podobného jako v Kanadě, kde jsou vybrané sektory, kde Kanaďane potřebují přistěhovalce. Každý sektor, třeba zdravotnictví nebo ropný průmysl, přísluší patřičná kvalifikace.
Nekvalifikované pracovníky prostě nechtějí. Kanadské úřady mají propracovaný systém, jak vše kontrolovat.
Pro nekvalifikované pracovníky v Británii by to byl konec možnosti pracovat v této zemi, dokud nebudou mít patřičnou kvalifikaci, vystudovanou školu a praxi.
Jak je to jinde
V jiných zemích (Německo, Rakousko, Kanada, Austrálie, USA atd.) jde například o pracovní pozice odborných lékařů, zdravotních sester, bankovních specialistů, učitelů, profesí v ropném průmyslu (jen kvalifikovaných), stavebních inženýrů nebo zkušených pracovníku v průmyslu a podobně.
Osobně si nemyslím, že by politická strana UKIP měla tak velký ohlas a hlavní slovo po volbách v parlamentu. Nevěřím, že by jen tak zavedla tyto změny. Co pak všichni lidi, kteří tady jsou z EU legálně?
Co by se dělo s lidmi?
Museli by se hned odstěhovat? Co by na to řekla EU, když volný pohyb je jedním z její pilířů? Celé je to trošku na vodě. Ale na pozoru se musíme mít, protože tyto politické tlaky budou působit na stávající strany a ty budou kvůli volebním hlasům ustupovat a pomalu zavádět různá omezení, jen aby byli jejich voliči spokojeni.
Originální text v angličtině zde
Text v češtině zde
Adam Wojnar
Líbí se ti článek? Podpoř nás:
Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.