Father Christmas nebo Santa Claus? Sami Angličani netuší, kdo je kdo

Přečti si další tipy z kategorie Život v Anglii

V Čechách v tom máme jasno – dárky pod stromeček tradičně pokládá o Štědrém večeru Ježíšek. V Americe v tom mají taky jasno – dárky do punčochy sype v noci z 24. na 25. prosince Santa Claus, brázdící na sobích oblohu rychlostí, z níž i světlo bledne závistí. Co ale stará dobrá Anglie? 

Vánoce v Anglii jsou matoucí, Father Christmas nebo Santa Claus? Kdo je kdo a odkud pocházejí jejich jména? Svátky jsou dnes pro děti, kdysi tomu tak nebylo. Aspoň ne v BritániiNěkdy slyšíme, že dary přináší Father Christmas – Otec Vánoc; někdy do češtiny též překládáno jako Vánoční dědeček (!), jindy zase, že je ze Severního pólu importuje Santa Claus.

Když jsem se o Santovi bodře zmínila v roce 2002 své první aupairské rodině, bylo mi důrazně vysvětleno, že v Anglii naděluje Father Christmas. Poučení bylo navíc proneseno tónem, který dával jasně tušit, že jen úplný idiot si může myslet, že Santa Claus kdy překročil britský vzdušný prostor.

Od té doby si dávám velký pozor, abych neudělala podobné faux pas, nicméně jsem si za ty roky nemohla nevšimnout, že Angličané sami používají oba tyto výrazy stylem padni kam padni, a ještě se na rozdíl od mé dřívější aupairské rodiny tváří, že jen úplný idiot může něco takového vůbec řešit.

(obr. 1. Father Christmas 1931, jak si jej představoval J. R. R. Tolkien)

(obr. 2. – Father Christmas, 1843)

6 vánočních věcí, o kterých jste nevěděli, jak se v Anglii slaví >>

Má vánoční terminologie se tedy po léta nacházela v mrazivě husté, intelektuální mlze, v níž jsem se jako záchranného lana držela jen knoflíkářského hesla „neřeš, nepátrej a nepřepínej“.

V Anglii se slaví Vánoce na druhý den, tedy 25.12. ráno, nikoliv jako u nás v České Republice 24.12. večer. Češi se v tom vyznají lépe. Angličani trošku bojují kdo je kdoLetos mně to ale nedalo, a začala jsem řešit a pátrat. Výsledek? Pátrání nejprve potvrdilo obecně známý předpoklad, že Santa Claus má jméno odvozené ze „saint Nicolas“, to jest svatý Mikuláš, čili onen štědrý, dary rozdávající turecký biskup, jak ho známe z večera pátého prosince.

Na rozdíl od „hmotného“ a naprosto reálného biskupa Mikuláše je ale Father Christmas pouhým zosobněním Vánoc samotných, jež si Angličané vymysleli  už v 15. století, to jest v době, kdy si Kolumbus mohl o Americe nechat jen zdát.

Samotný Father Christmas se ale objevuje na scéně až ve století sedmnáctém, kdy se objevil jako personifikace na protest proti puritánskému zákazu Vánoc, a představoval zhmotnění starých, dobrých časů, plných oslav a žranic.

Až do 19. století byl Father Christmas přítelem jen dospělých, nicméně doba viktoriánská postavila do centra Vánoc děti, a z nejlepšího přítele vánočních flamendrů se rázem stal dobrák, který místo bujarých večírků raději osaměle naděluje dárky dětem.

V roce 1850 navíc dorazil do Anglie mýtus o Santa Clausovi, a Father Christmas začal postupně přebírat jeho atributy, včetně vizáže, stylu oblékání, plnovousu a nočních návštěv komínem.

Veškeré rozdíly se smazaly už na počátku dvacátého století, a moderní jazykové a výkladové slovníky se shodují na tom, že dneska už jsou Santa Claus a Father Christmas pouhá synonyma. Takže teď už neřeším, nepátrám a klidně přepínám!

P.S. Mimochodem víte, jak se jmenuje manželka Santa Clause?

Mary Christmas...

Alena z Londýna

 

Líbí se ti článek? Podpoř nás:

Přečtěte si další rady a tipy z kategorie Život v Anglii.

Naplánuj si cestu: